Společnost GEFCO, globální expert v oblasti multimodálních řešení dodavatelských řetězců a evropský logistický lídr v segmentu automobilového průmyslu, začala testovat autonomní mobilní robot společnosti Stanley Robotics v reálných podmínkách francouzského závodu v Nanteuil-le-Haudouin. Robot jménem Stan je navržen s cílem optimalizovat provoz v prostorech pro skladování hotových vozidel.

Díky kombinaci nejnovějších technologických poznatků v oblasti mobilní robotiky a softwarového řešení optimalizace skladů na bázi umělé inteligence zvládá tento 100% elektrický robot přijímat objednávky, detekovat a naložit vozidla, která poté opatrně parkuje několik centimetrů od sebe.

Během pilotního testu mají dva roboty Stan za úkol přesouvat a parkovat ojetá vozidla na ploše se zhruba 100 vyhrazenými parkovacími místy. Poté dle požadavků vozidla vyzvedávají, aby byla operátorovi postupně k dispozici pro nakládku na kamióny.

Cílem je přesvědčit se, zda využití robotů pro procesy v rámci skladových prostor pro vozidla vyhovuje požadavkům společnosti GEFCO pro zajištění logistiky v rámci pobočky. V rámci testování bude provedeno více testů s různými scénáři, pomocí robotů bude přemístěn velký počet vozidel. Všechny operace se odehrají v zóně vyhrazené pro roboty, bez přístupu neoprávněných osob, z důvodu splnění bezpečnostních předpisů.

Tento projekt podporuje přístup společnosti GEFCO k inovacím, založený na testování různých technologií např. robotizace, umělé inteligence, velkých dat a robotické automatizace procesů (RPA), společně s využíváním alternativních pohonů.

Vittorio Battaglia, prezident francouzské pobočky společnosti GEFCO, uvedl: „Jednou z dlouhodobých priorit společnosti GEFCO je inovovat a implementovat nové technologie. Test robotu firmy Stanley Robotics je součástí tohoto přístupu k inovacím a trvalého zlepšování našich procesů, s cílem naplnit potřeby zákazníků.“

Clément Boussard, výkonný ředitel firmy Stanley Robotics, doplnil: „Jsme velmi hrdí na tento projekt realizovaný se společností GEFCO, evropským logistickým lídrem v automobilovém odvětví. Jde o významný krok pro naši firmu a věříme, že se stane začátkem dlouhodobého partnerství při nasazování robotů a dalších logistických platforem v automobilové branži.“

Zdroj : Gefco