[quote]Z informačního systému k elektronickým dálničním známkám vytvořeného při víkendovém hackathonu unikly data uživatelů. Informoval o tom dnes server Novinky.cz, ČTK to potvrdil organizátor akce Tomáš Vondráček. Jde o údaje zhruba 200 uživatelů. Podle Vondráčka už je chyba v systému opravena. Dobrovolníci při hackathonu systém vytvořili jako náhradu za zrušenou zakázku na IT systém ke známkám.[/quote]

Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému společnost Asseco Central Europe. Zakázka se stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Kvůli problematické zakázce byl minulý týden odvolán ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Jeho nástupce Karel Havlíček (za ANO) následně zakázku zrušil.

Podle Vondráčka trval únik dat ze systému zhruba hodinu a půl v neděli večer. Příčinou byla chyba v některém z bezpečnostních zařízení systému. „Upravili jsme to ještě v neděli večer tak, že žádný další podobný únik už není možný,“ řekl Vondráček. K chybě podle něj vedl přílišný časový tlak, který na programátory vytvořil.

Většina z uniklých dat jsou podle organizátora hackathonu testovací údaje, vedle toho se ovšem ven dostaly i osobní data některých uživatelů. „Nyní prověřujeme, o jaká data přesně jde. S těmi dotyčnými o tom komunikujeme a řešíme to s Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ uvedl.

Vondráček také řekl, že tuší, kdo za nedělním útokem stál. „Dopustil se nelegálního činu, zvažujeme podání trestního oznámení,“ podotkl. Zároveň připustil, že útoky hackerů na systém pokračují i v dalších dnech, jejich cílem je stránku vyřadit z provozu nebo získat z ní data. Útoky však podle něj byly už neúspěšné.

Programátoři systém dále doplňují, dnes by podle Vondráčka mohly přibýt další jazykové mutace. O případném předání do rukou státu nyní Vondráček jedná zejména s vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou, se kterým řeší technické a legislativní podmínky takového kroku.

E-shop, který o tomto víkendu naprogramovala skupina 60 dobrovolníků, je přístupný na internetových stránkách ferznamka.cz. Programátoři vytvořili všechny veřejné části, které měl stát v zadání. Část, která v původní zakázce podléhala utajení, si podle Vondráčka musí stát zařídit přes firmy s bezpečnostní prověrkou. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že pokud IT systém vyvíjený dobrovolníky bude plně funkční, stát ho využije.

Uživatelé mohou v e-shopu koupit testovací známky v hodnotě jedné až tří korun, výtěžek z nich bude podle Vondráčka určen na charitativní účely. Systém obsahuje také interaktivní podporu a je vytvořen v několika jazykových mutacích. Otestována byla i kontrola platby u projíždějících vozidel.

 

Zdroj : ČTK