Zdroj: Freeimages.com

[quote]Slevy na hromadnou dopravu pro seniory a studenty mohou podle Hospodářské komory ČR skončit fiaskem, pokud povedou k vytlačení cestujících, kteří platí plnou cenu jízdného. Zároveň však jejich zavedení zvýší díky rostoucí poptávce příjmy dopravců, včetně státních Českých drah (ČD). Komora to uvedla v tiskové zprávě. Slevy 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě pro seniory starších 65 let a studenty do 26 let schválila minulý týden vláda.[/quote]

Podle předsedy Dopravní sekce Hospodářské komory Emanuela Šípa nemusí po zavedení slev stačit kapacita vlaků či autobusů, které mají dopravci momentálně k dispozici. Zatímco novinka začne platit od 10. června, výroba a pořízení nových vozidel trvá často i několik let. Může to prý vést ke zhoršení kultury cestování.

,,Dalším problémem je nedostatek řidičů a strojvedoucích. Případné omezení cest se slevou se ponechává na dopravcích, a ti v takovém případě ponesou plnou zátěž neuspokojených žadatelů,“ uvedl Šíp.

Komora však uvádí, že slevy mohou zlepšit obsazenost jednotlivých spojů, což povede ke zvýšení příjmů z jízdného. Zatím je ale prý těžké odhadnout, jak bude velké.

,,Při cestách starších studentů do škol nebo při občasných cestách seniorů může dojít k přechodu do veřejné dopravy tam, kde byli dosud zvyklí cestovat osobním autem. Určitě posílí volnočasová doprava,“ dodal Šíp.

Dopravci budou mít možnost vyjmout ze systému slev vybrané spoje, kde bude hrozit jejich přetížení, případně značné snížení komfortu pro cestující. Největší tuzemští dopravci však podle vyjádření z minulého týdne zatím neuvažují o regulaci poskytování slev. Místo toho mají v plánu posílit nejvytíženější spoje.

Komora zároveň apelovala na vytvoření kvalitního systému pro vykazování a financování uplatňovaných slev. Chce tím předejít problémům, které podle ní nastaly při navyšování mezd řidičů autobusů. V tomto případě totiž zůstalo financování zvýšení mezd na krajích, ačkoliv se také jednalo o nařízení vlády.

Zdroj: ČTK

DPP