DPP

Honduraská vláda hledá investory, kteří by pomohli financovat výstavbu železniční trati za 20 miliard dolarů (bezmála 435 miliard Kč), a obrátila se kvůli tomu na zástupce Číny. Navrhovaná trať má spojovat atlantické a tichomořské pobřeží této středoamerické země. Informovala o tom agentura Reuters. Honduras letos v březnu po desítkách let ukončil diplomatické styky s Tchaj-wanem a navázal vztahy s Pekingem.

Honduras a Čína jednají o vůbec prvním paktu o volném obchodu, který by propojil jejich ekonomiky. Představitelé obou zemí dále jednali o infrastrukturních projektech týkajících se přehrad a výroby elektřiny, řekl novinářům honduraský ministr hospodářského rozvoje Fredy Cerrato.

„Představili jsme (čínským představitelům) projekty, jež má Honduras zájem financovat a které jsou životně důležité pro rozvoj naší země,“ řekl ministr. „Jednali jsme o výstavbě přehrad a železnice spojující obě pobřeží,“ dodal.

Zástupci Číny, která je druhou největší ekonomikou světa, podle něj projevili zájem o projekty rozvíjené s využitím veřejných i soukromých prostředků. Navrhovaná železnice by mohla být dokončena do zhruba 15 let, odhadl Cerrato.

V březnu honduraské ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že Tegucigalpa uznává pouze jednu Čínu a že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území. Vztahy Tchaj-wanu s Hondurasem se datovaly do 40. let minulého století.

Čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2013 spustil iniciativu nové Hedvábné stezky. Projekt poskytuje rozvíjejícím se zemím poskytuje finanční prostředky na budování infrastruktury, jako jsou přístavy, silnice a mosty. Řada evropských zemí či Spojené státy však tuto iniciativu vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského režimu a chtějí jej vyvážit.

Zdroj  :ČTK