Vojenské letectvo Spojených států (USAF) se dostalo pod palbu kritiky poté, co jeden z amerických zákonodárců zjistil, že piloti pijí kávu z tak technologicky vyspělých hrnků, že jejich cena převyšuje 1200 dolarů za kus (asi 27.000 Kč), napsala dnes agentura AFP.

Uvedené hrnky nejsou obyčejné porcelánové šálky, ani obří termokelímky, ve nichž si Američané tolik libují. Ale nádoby vyrobené ze speciální slitiny mědi a chromu a vybavené zdířkou, díky které se mohou připojit přímo do elektrického systému letadla, což umožňuje uchovat správnou teplotu nápoje po celou dobu letu.

Podle mluvčího letecké základny Travis v Kalifornii cena těchto hrnků vyskočila z 693 dolarů (asi 15.800 Kč) v roce 2016 na 1220 dolarů (asi 27.700 Kč) v letošním roce z jediného důvodu: ouško se nedá vyměnit. „Bohužel, když hrnek spadne, plastová rukojeť se rozbije, což vede k vynakládání tisíců dolarů za náhradní hrnky,“ vysvětlil seržant Jamers Hodgman.

Podle vlivného republikánského senátora Chucka Grassleye takovou „maličkost“ sotva lze akceptovat. V dopise ministryni Heather Wilsonové, která má USAF na starosti, se senátor dožadoval vysvětlení výdajů, které označil za „nezodpovědné užití veřejných prostředků“.

Wilsonová v odpovědi uznala oprávněnost kritiky, nicméně výdaj vysvětlila tím, že výrobce přestal vyrábět potřebný náhradní dílu. Letectvo však podle ní našlo řešení: opraví si hrnky samo. „Nedávno jsme prokázali, že dokážeme udělat ouška za pomoci 3D tiskárny, kus za 50 centů (asi 11,40 Kč),“ objasnila.

Američtí zákonodárci nedávno schválili výrazné zvýšení vojenského rozpočtu, nicméně také kritizovali přehnanou cenu některých dílů, hlavně záchodová prkénka za 10.000 dolarů (asi 227.000 Kč) do transportního letounu C-17, dodala AFP. Podle televize CBS i tento díl si USAF už dokáže „vytisknout“, a to kus za 300 dolarů (asi 6800 Kč).

Zdroj: ČTK