Počet cestujících v letecké přepravě by se mohl v příštích 20 letech zdvojnásobit a v roce 2037 dosáhne 8,2 miliardy. K růstu přispěje hlavně vysoká poptávka v Asii. Rizikem růstu jsou současné ochranářské snahy. Vyplývá to z dnešní prognózy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Ročně se má počet cestujících v příštích 20 letech zvyšovat podle IATA v průměru o 3,5 procenta. Generální ředitel IATA Alexandre de Juniac dodal, že zdvojnásobení počtu cestujících přinese po celém světě 100 milionů pracovních míst. „Letecký průmysl roste a to přináší obrovské výhody pro svět,“ uvedl Juniac v prohlášení.

Upozornil také, že nová prognóza ukazuje na přesun zájmu o leteckou přepravu na východ. Nejvyšší růst zaznamená oblast Asie a Tichomoří, která se na celkovém počtu nových cestujících bude podílet více než polovinou. Někdy kolem roku 2025 by Čína měla nahradit Spojené státy a stát se největším leteckým trhem na světě. Na třetí místo se pak přesune Indie, která sesadí z této pozice Británii. Mezi čtyři největší trhy se v příštích 20 letech dostane také Indonésie.

Evropa v příštích 20 letech poroste v průměru o dvě procenta ročně. Počet přepravených cestujících by v roce 2037 měl činit 1,9 miliardy.

IATA varovala, že pokud budou nadále posilovat ochranářské snahy, letecký průmysl sice poroste, ale pomalejším tempem. To se promítne i do nižší tvorby pracovních míst.

Loni podle IATA aerolinky po celém světě poprvé přepravily více než čtyři miliardy cestujících a propojily rekordní počet měst. IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

Zdroj: ČTK