[quote]V květnu se průměrná cena povinného ručení opět snížila, a to na 6543 Kč. Je to o 169 Kč méně než v dubnu. Znamená to rovněž nejnižší průměrnou cenu od začátku sledování vývoje POVIndexu od loňského srpna. Za 6543 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.[/quote]

POVIndex průměruje cenu za celou republiku, v jednotlivých regionech se liší. V Praze mají majitelé vozidel ceny v průměru o 10,9 procenta vyšší a ve městech velkosti Benešova naopak ušetří průměrně 14 procent.

„Vedle toho, že od ledna klesá průměrná cena povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lze v následujícím období očekávat, že dojde také ke snížení cen u ojetých a pravděpodobně i nových vozidel. Důvodem je jednoznačně koronavirus,“ uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Pandemie zasáhla podle něj automobilový segment velice tvrdě, dubnová výroba aut byla v porovnání s loňským rokem až o 90 procent nižší. Pokračuje i výrazný propad registrací nových osobních aut. Proto je možné očekávat, že prodejci aut zlevní. Zřejmě nepůjde o přímé snížení prodejní ceny, ale prodejci budou lákat k nákupu pomocí marketingové pobídky v podobě akčních slev, akcí na lepší výbavu za stejnou cenu či na další nadstandardní služby, dodal.

Od prvního července čeká motoristy změna související s povinným ručením, která vzešla z evropské mezinárodní dohody. Zelená karta se nově mění na bílou. Je to možnost, nikoliv povinnost. Od července se motoristé v Evropě tedy mohou prokázat jak bílou, tak zelenou variantou karty. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít každé vozidlo, které má registrační značku, technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. Zelená karta jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění byla poprvé vydána na začátku roku 1949. Vizí do budoucna je digitalizace, tedy úplné zrušení karet, uvedl Váchal.

Většina pojišťoven sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

 

Zdroj : ČTK