Tempo růstu spotřebitelských cen v Česku zpomaluje. Meziroční inflace v březnu byla v rozmezí 14,6 a 14,9 procenta po únorových 16,7 procenta, uvádějí analytici oslovení ČTK. Podle nich ke zvolnění inflace přispívají nižší ceny pohonných hmot i potravin. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o březnové inflaci ve čtvrtek.
Také analytici Komerční banky odhadují inflaci 14,8 procenta. Ke zpomalení tempa růstu cen podle nich vedle potravin a pohonných hmot přispěly i ceny energií. „Nepatrně by se oproti únoru mohly snížit i regulované ceny, kde by se již mohl projevit pozvolný průsak nižších velkoobchodních cen elektřiny a plynu do těch spotřebitelských,“ uvedli.
Analytici Raiffeisenbank předpokládají, že meziroční inflace v březnu dosáhla 14,9 procenta. Upozorňují, že vedle protiinflačního působení cen potravin a pohonných hmot může opačným směrem působit ceny zboží zatíženého spotřební daní. „Proinflačně pravděpodobně, jak tomu v březnu bývá, působily administrativní daňové změny u alkoholu a tabáku,“ uvedli.
Podle analytiků České spořitelny v březnu inflace zpomalila na 14,6 procenta a bude klesat i v dalších měsících. V červnu by měla dosáhnout 10,8 procenta a na počátku třetího čtvrtletí klesnout na jednociferné hodnoty. Celoroční průměrná inflace podle nich dosáhne 10,3 procenta po loňských 15,1 procenta.
V únoru inflace zpomalila na 16,7 procenta po lednových 17,5 procenta. Podle ČSÚ k poklesu inflace přispělo hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení.
Zdroj : ČTK