DPP

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než v jarní prognóze odhadovala Česká národní banka (ČNB).

Analytici očekávali výraznější zpomalení inflace. Podle nich je za zvolněním jejího tempa hlavně loňská vysoká srovnávací základna. Vyjádřili rovněž obavy o dosažení dvouprocentního inflačního cíle v příštím roce.

Při srovnání se sousedními zeměmi je na tom Česko hůř než Německo a Rakousko. V Německu inflace v květnu byla 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta. Naopak Polsko zaznamenalo inflaci 13 procent a Slovensko 13,8 procenta. Nejnižší inflace v Evropské unii byla v Řecku, kde dosáhla 2,8 procenta, nejvyšší v Maďarsku, kde byla 21,5 procenta, vyplývá z analýzy investiční společnosti Portu.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu podle ČSÚ největší vliv ceny týkající se bydlení. Výrazně oproti loňskému květnu rostly ceny plynu a tuhých paliv. Velký vliv na celkové zdražování mají i ceny potravin a nealkoholických nápojů.

„Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti loňsku dokonce klesly, byla doprava, a to především díky snižujícím se cenám pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích prodávala v průměru za 31,72 koruny za litr, což byla nejnižší hodnota od srpna roku 2021,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Květnová inflace byla o půl procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB. Přispěl k tomu větší než očekávaný pokles cen pohonných hmot a pomalejší růst cen potravin. Nižší, než ČNB očekávala, byla také jádrová inflace, tedy vývoj cen neregulovaných komodit bez potravin a pohonných hmot, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Jádrová inflace dosáhla 8,6 procenta, když ČNB předpokládala 9,1 procenta.

„Inflace v tuzemsku dál poměrně markantně slábne. Pokles meziroční inflace byl ovšem mírnější, než se na trhu očekávalo, a také mírnější než v dubnu,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „Trend zmírnění meziročního růstu cen pokračoval hlavně díky vysoké základně. Ta v květnu hrála důležitou roli hlavně u cen bydlení, potravin a pohonných hmot,“ doplnil.

Podle ředitele sekce měnové ČNB Krále bude zpomalování inflace v dalších měsících pokračovat. „Na jednociferné hodnoty se meziroční růst spotřebitelských cen sníží v letních měsících,“ uvedl. Ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku by se inflace podle něj měla dostat na dvouprocentní cíl ČNB.

Analytici ale varují, že cesta k dosažení dvouprocentního cíle bude ještě dlouhá. „Nadále očekáváme, že návrat ke dvěma procentům bude jen pozvolný a i v příštím roce se inflace bude držet spíše nad horní úrovní tolerančního pásma,“ soudí analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. V příštím roce by podle něj inflace mohla být 3,7 procenta.

Zdroj : ČTK