DPP

Italská vláda zaplatí odškodné 57,5 milionu eur (bezmála 1,5 miliardy Kč) kvůli zákazu výletních lodí v centru Benátek. Informoval o tom server The Local. Lodě s výtlakem přes 25.000 tun od srpna na základě výnosu italské vlády nesmí využívat benátský kanál Giudecca a nemohou proplout ani poblíž náměstí svatého Marka. Místo toho jsou odkloněny do průmyslového přístavu Marghera. Proti rozhodnutí v létě protestovali poskytovatelé námořních a lodních služeb.

Na rok 2021 bylo vyčleněno přibližně 30 milionů eur pro lodní společnosti, kterým vznikly náklady kvůli „změnám tras a vracení peněz cestujícím, kteří zrušili cesty“, uvedlo italské ministerstvo infrastruktury a dopravy v prohlášení. Dalších 27,5 milionu eur – pět milionů letos a zbytek v roce 2022 – bylo vyčleněno pro provozovatele terminálů a navázané společnosti, dodal resort.

Zákazu předcházely roky varování, že obří plovoucí hotely mohou městu na laguně, které je zapsané na na seznamu světového dědictví UNESCO, způsobit nenapravitelné škody. Italská vláda v červenci rozhodla o zákazu jen několik dní před zasedáním UNESCO, které dříve navrhlo Benátky zařadit na seznam ohrožených památek, a to zejména kvůli dopadu obřích lodí.

Kritici plánu však poukazují na to, že Marghera, která se nachází na pevnině, je stále uvnitř Benátské laguny. Infrastruktura v tomto přístavu se navíc stále buduje. Menší výletní lodě zatím mohou proplouvat kanálem svatého Marka i Giudecca. Výtlak velké výletní lodě se obvykle pohybuje od 100.000 tun výše.

Výletní lodě jsou pro Benátky velkým ekonomickým přínosem, ale podle aktivistů a obyvatel přispívají k problémům souvisejícím s „nadměrným turismem“ a způsobují velké vlny, které narušují základy města a poškozují křehký ekosystém laguny.

 

Zdroj : ČTK