Izrael prodá středomořský přístav Haifa za 4,1 miliardy šekelů (28,6 miliardy Kč) indické společnosti Adani Ports a izraelské chemické a logistické skupině Gadot. Dvojice firem vyšla vítězně z dvouletého výběrového řízení, od kterého si Izrael slibuje snížení dovozních cen a zkrácení dlouhých čekacích dob v izraelských přístavech. 

„Privatizace přístavu Haifa zvýší konkurenci v přístavech a sníží životní náklady,“ uvedl izraelský ministr financí Avigdor Lieberman. Podle zdroje z odvětví bude mít Adani většinový podíl 70 procent a Gadot bude držet zbývajících 30 procent. Přístav Haifa uvedl, že jej nová skupina bude provozovat až do roku 2054. Přibližně 98 procent veškerého zboží se do Izraele a z něj přepravuje po moři. Tamní vláda toto odvětví modernizuje, aby udržela hospodářský růst.

Haifa, kterou na východě obklopuje pohoří Karmel, které omezuje vítr a neklidné vody, funguje jako přístav již po staletí. V roce 2021 se zde odbavila přibližně polovinu objemu nákladní dopravy v zemi.

Oteplování vztahů se sousedními arabskými zeměmi vytváří pro Izrael nové obchodní příležitosti. Haifa má tedy dobré předpoklady stát se regionálním centrem a spojnicí mezi Asií a Evropou, napsala agentura Reuters.

Noví majitelé budou konkurovat soukromému přístavu, který byl v Haifském zálivu otevřen loni a jejž provozuje čínská společnost Shanghai International Port.

Zdroj : ČTK