[quote]Jaro 2020 proběhlo v izolačním režimu. Vlády mnoha zemí světa vyhlásily karanténu, většina lidí je nucena zůstat doma a spokojit se s procházkami s domácími mazlíčky nebo vycházky za nákupem potravin. Život je online: každodenní práce v režimu home office, studium pomocí video konferencí, divadla a koncerty na otevřených prostranstvích.[/quote]

Co se stalo se potřebami? Do popředí se dostaly potraviny a léky. Nákupní centra jsou uzavřena a pro většinu produktů jiných než FMCG je jediný způsob prodeje – online. Požadavky zákazníků se však v poslední době změnily: protože nemůžete opustit dům, nepotřebujete žádné nové oblečení ani obuv. Jsou uzavřené hranice, takže nepotřebujete ani kufry. Není možné se setkávat v parcích, kvůli možným pokutám, takže nákup nového kola, tenisek nebo kolečkových bruslí není nutný. Tyto změny v preferencích spotřebitelů ovlivňují také logistiku.

Jak epidemiologická situace ovlivnila podnikání jako celek a zejména logistiku, hovoří odborníci AsstrA.

„Faktory, jako jsou provozní režimy odesílatelů a příjemců, kolísání směnných kurzů, dodací doba během karanténních omezení na přepravní trase, přesměrování geografie toků nákladu, vedly ke skutečnosti, že poptávka se přesouvá z pohledu„ Produkt “do směru„ Řešení “.

Nabídky balíčků pro optimalizaci nákladů jsou velmi žádané. Také kombinované dodací systémy jako kompromisní řešení, které udržuje rovnováhu „cena – čas“. Hodnota výhod digitalizace roste. Roste poptávka po automatizaci procesů a jejich integraci v rámci zákaznického systému.

Trh dlouhodobě patří Klientům, což ovlivňuje tvorbu hodnoty nákupu. Zároveň určuje zvýšené požadavky na kvalitu služeb a rychlost výměny dat. Prioritou proto není pouze organizace přímých dodávek nákladu podle schématu D-t-D, ale poskytnutí komplexního řešení s odbornými znalostmi a poradenstvím,“ uvedla Nadežda Čura, náměstkyně ředitele pro prodej a marketing společnosti AsstrA Group.

Jak Nadežda Čura poznamenává, pandemie Covid-19 vedla ke zrychlenému růstu role „čísel“: od bezkontaktních technologií k miniaplikacím a aplikacím, které zajišťují nepřetržitou online práci kdekoli na světě. V krátkém časovém období, ve skutečnosti za 2-3 měsíce, je v některých oblastech cesta digitálního rozvoje proběhla v předstihu několika let. Digitální technologie v některých případech urychlí a zlevní (pokud ne na úkor finančních, pak na úkor dočasného zdroje) proces získání výsledku. Proto je nevyhnutelná další online transformace.

Každá změna ve společnosti, ať už se jedná o situaci v ekonomice, politice, se odráží v logistice. Dodavatelské řetězce, prodejní trhy se mění, poptávka po určitých skupinách zboží klesá nebo roste.

Například: v ruských divizích AsstrA se zvýšil počet objednávek na dodávku potravin. Růst nastal právě v karanténě v březnu a dubnu. Obrat tohoto odvětví se ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 zvýšil o 23%.

Pokud mluvíme o směrech, uzavření Evropy ve druhé polovině března vedlo ke snížení provozu na evropských trasách. Ve stejném období  však Čína začala znovu ožívat, díky čemuž bylo možné zvýšit objemy přepravy směrem k Číně a Rusku,“ říká Tatyana Goncharenko, manažerka pobočky AsstrA v Moskvě a oblastní manažer Centrálních a Volžských obvodů.

Krizi přežijí ti, kteří pružně reagují na změny trhu a těží z probíhajících transformací. I přes pozastavení výroby v některých oblastech, přitahují pozornost naopak ty, v nichž dochází k vzestupu. Například se zvýšila nabídka zdravotnických a hygienických výrobků, potravinářský sektor funguje na naplno.

Společnosti stagnující v pandemii překvalifikovaly své podnikání pro možnost udržení se na trhu. Výrobci automobilů, jako je aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, jakož i Groupe PSA, Ford a Mercedes-Benz, se dočasně přeorientovali na výrobu ventilátorů a dalšího zdravotnického vybavení.

Zvýšená poptávka po antiseptikách vedla k nedostatku izopropylalkoholu: ropné a plynárenské společnosti Gazprom, Tatneft, PKN Orlen začaly zvyšovat své výrobní kapacity a nastavovaly výrobu dezinfekčních prostředků. Někteří výrobci kosmetiky také zvýšili výrobu antiseptik a výrobci oděvů přešli na výrobu masek a ochranných oděvů,“ říká Denis Gural, provozní ředitel skupiny AsstrA Group.

Podle Denise Gurala masivní přechod spotřebitelů na online společnosti nutí přehodnotit dodavatelský řetězec na konkurenční služby. Proto se musí provozovatelé logistiky také přizpůsobit a prozkoumat potenciál současné situace, aby našli nové systémy dodávek, optimalizovali náklady a minimalizovali dobu přepravy.

Díky sociální distanci získává online nakupování na popularitě. Přestože dlouhodobě vyvíjíme projekty pro expresní přepravu pro klienty AsstrA, spolupráce s marketplaces pro společnost se stala výzvou nové doby,“ dodává Denis Gural.

 

Zdroj : AsstrA