[quote]V souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl v České republice výrazně podíl nákupu v online prostředí. To se odrazilo na spotřebě obalových materiálů a zvýšené produkci odpadu od lepenek po plastové obaly. Dá se nějak předejít negativnímu vlivu na životní prostředí? Společnost RAJA, přední evropský výrobce obalových materiálů, přináší 5 praktických rad, jak optimalizovat spotřebu obalového materiálu, abychom těmto vlivům předešli.[/quote]

 

V loňském roce jsme zaznamenali nárůst poptávky téměř po všech obalových materiálech. Poptávka po papírových lepících páskách se oproti roku 2019 zvýšila o 69 %, po papírové výplni vzrostla o 35 %,”říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti RAJA. „Už od našeho vzniku se zasazujeme o ekologičtější přístup v logistice skrze osvětu v této oblasti. Dnes je to vzhledem k růstu spotřeby ještě důležitější než kdy dřív. Řídíme se proto přístupem pěti zásad, který povede ke snížení množství produkovaného odpadu” dodává.

 

Cesta ke snížení ekologické zátěže

 

Obalů se nejde zbavit, jsou nezbytné pro ochranu, bezpečnou přepravu a dodání všech produktů v pořádku do cíle. Obalové materiály bohužel zvyšují množství vyprodukovaného odpadu –   ročně se jen v systému EKO-KOM vytřídí a předá k recyklaci přes 880 tisíc tun odpadů z obalů. U 55 %[1] zároveň spotřebitelů záleží na tom, aby byly produkty baleny ekologicky.

 

Pravidelně se nás naši zákazníci ptají, jak mohou snížit svou ekologickou stopu. Mají zájem o vylepšení nákupní balicí linky tak, aby splňovala podmínky rozvoje udržitelného životního prostředí. Zjistili jsme, že stále více podniků volí kompletní ekologicky odpovědné řady obalů, nebo provádí třeba jen malá vylepšení vedoucí ke zlepšení ekologie, všude tam, kde je to možné,” popisuje situaci Fabiánová.

 

Množství odpadu při balení je možné snížit prosazováním oběhového hospodářství, používáním méně materiálu při balení a používáním ekologických produktů. Společnost RAJA používá model balení, jehož cílem je snížit náš dopad na životní prostředí.

 

 

 

5 praktických zásad pro udržitelnější balení

 

V odvětví obalů existuje 5 zásad, které pomáhají optimalizovat spotřebu obalových materiálů a snižují dopad na životní prostředí: REDUKCE hmotnosti a objemu balení na minimum nezbytné k zajištění řádné ochrany snižuje nejen množství odpadu ale také náklady na přepravu. Obaly je potřeba navrhovat tak, aby bylo možné jejich OPAKOVANÉ POUŽITÍ. OBNOVA: používání obnovitelných materiálů. RECYKLACE, která minimalizuje dopad na životní prostředí. Poslední zásadou je NAHRAZENÍ obalů, které nejsou šetrné k životnímu prostředí.

 

Těmito pravidly se v poslední době řídí čím dál více českých firem.  „Od firmy RAJA nakupujeme jejich ekologické obaly a se všemi produkty máme dobré zkušenosti. K přepravě do zámoří využíváme Inka palety, které 100% zaručují ochranu IPPC,” říká Jiří Klán koordinátor produkce společnosti EYELEVEL. „Pro lepší udržitelnost si vyrábíme vlastní papírové palety. Pro ochranu zboží používáme místo klasické bublinkové folie hedvábný papír, který je výrazně šetrnější,” popisuje zkušenosti firmy Klán.

[1] Vyplývá to z průzkumu „vnímání evropských spotřebitelských obalů“, říjen 2018).

 

Zdroj : RAJA