[quote]Správa Suezského průplavu (SCA) zvažuje, že rozšíří jižní část vodní cesty, kde nedávno uvízla kontejnerová loď Ever Given. Zkoumá též možnost pořídit jeřáby, které by dokázaly složit náklad z výšky až 52 metrů. V rozhovoru s agenturou Reuters o tom dnes informoval šéf správy průplavu Usáma Rabía.[/quote]

Loď Ever Given, delší než čtyři fotbalové hřiště za sebou, se vzpříčila v jižní části kanálu za silných větrů před dvěma týdny. Vodní cestu blokovala šest dnů, proplout kvůli tomu nemohly stovky lodí. Až po týdnu se podařilo specialistům s flotilou remorkérů a díky vrcholícímu přílivu dostat 220.000 tun vážící kolos od písčitého břehu. Předtím několik bagrů odstraňovalo tisíce metrů krychlových písku a bláta kolem lodi.

Po vyproštění byla Ever Given odtažena do Velkého Hořkého jezera, které leží mezi severní a jižní částí průplavu. Rabía uvedl, že nahrávací zařízení z lodi byla předána komisi, která incident vyšetřuje. Jakmile práci dokončí, kontejnerová loď se bude moci vydat znovu na cestu. „Mluvíme o dalších dvou nebo třech dnech. Nebude to trvat dlouho,“ dodal.

SCA uvedla, že bude dále přijímat lodi o velikosti Ever Given a posiluje svou schopnost vypořádat se s budoucími problémy. „Pokusíme se pořídit dva další remorkéry o tažné síle přesahující 200 tun, možná 250 až 280 tun,“ řekl Rabía.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19.000 lodí.

Zdroj : ČTK