[quote]Středočeští silničáři zavedli měsíc po nástupu nového ředitele organizační změny. Vznikla třeba pozice interního právníka nebo samostatné oddělení, které bude mít na starosti projekty cyklostezek a parkovišť P+R (park+ride). Cílem je zefektivnit organizační strukturu a ušetřit na mzdových nákladech, řekl ČTK ředitel krajských silničářů Jan Lichtneger. Změny nepříznivě dopadly na Lichtnegerova předchůdce Zdeňka Dvořáka, jehož pozice byla od dubna zrušena.[/quote]

Lichtneger minulý měsíc nastoupil na uvolněné místo po Dvořákovi, kterého radní v prosinci odvolali. Středočeští silničáři čelili kritice kvůli hospodaření, policie v souvislosti s jejich zakázkami stíhá osm lidí. Kdo je mezi nimi, není jasné. Lichtneger uvedl, že se na něj kriminalisté zatím s ničím neobrátili.

Dvořákův konec v čele organizace zástupci krajské koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců avizovali už v minulosti. Bývalé vedení kraje za ANO a ČSSD podporované komunisty naopak Dvořáka hájilo.

U krajských cestářů pracuje 160 lidí, po organizačních změnách dva pracovní úvazky ubyly. Dvořák se stal od 1. března vedoucím externího financování, tato funkce se však organizační změnou od 1. dubna zrušila. Externí financování bude mít na starosti Lichtnegerův náměstek, a Dvořák tak organizaci opustí. Bývalý ředitel se ke svému odchodu nechtěl vyjadřovat. ČTK pouze potvrdil, že dostane odstupné podle zákona. Říci nechtěl ani to, zda je mezi lidmi stíhanými policií.

Lichtneger, který byl v minulosti šéfem karlovarských silničářů, si klade za cíl kvalitní a efektivní fungování organizace a její lepší vnímání veřejností. Za nešťastné považuje třeba i to, že silničáři kvůli velikosti kraje sídlí skoro na 50 adresách, jde o cestmistrovství nebo velké administrativní budovy.

„Není možné, aby například náměstci neseděli v jedné budově a nemohli operativně řešit věci,“ uvedl Lichtneger. Zatímco on má kancelář v Říčanech u Prahy, ekonomická náměstkyně pracuje v Kolíně a hlavní účetní sídlí v Benešově. Umístění kanceláří bude podle něj do budoucna vyžadovat strategické řešení.

Problém představuje i rozestavěná a dlouhá léta nevyužívaná budova v Kolovratské ulici v Říčanech, kterou silničáři vrátili kraji. Chybí v ní vybavení interiérů a bude potřeba předělat elektroinstalaci, kterou někdo vytrhal. Podle Lichtnegera bylo chybou, že se investice do objektu nedotáhly do konce.

V Říčanech se vedou jednání také o dalším osudu areálu krajské správy a údržby silnic pod Mlýnským rybníkem. Město chce na tomto místě vybudovat relaxační park. „Musíme nejdřív vymyslet, kam to přemístíme, protože ten areál potřebujeme. Využívají ho jak naši dodavatelé, tak i vedoucí oblasti,“ dodal Lichtneger.

 

Zdroj : ČTK