[quote]Hlavní město mohlo v rámci smlouvy se společností JCDecaux kdykoliv požádat o navýšení počtu provozovaných přístřešků MHD, učinilo tak naposledy v roce 2009. Firma to uvedla v reakci na požadavky zástupců městských částí na vyšší počet přístřešků. Podle firmy je tak nedostatek mobiliáře vinou magistrátu. Jeho mluvčí Vít Hofman uvedl, že by požadavky na nové přístřešky mohly být v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. JCDecaux vlastní a provozuje v hlavním městě přístřešky MHD, na kterých umisťuje reklamu. Za možnost provozovat reklamní plochy platí Praze roční poplatek.[/quote]

Vedení Prahy nyní připravuje tendr na provozovatele zastávek po roce 2021, kdy firmě skončí smlouva. JCDecaux na vlastní náklady vybudovala a nyní provozuje asi 900 přístřešků. Podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09) bude vítěz připravovaného tendru, do kterého se bude hlásit i JCDecaux, provozovat více než dvojnásobek tohoto počtu.

Podle smlouvy, kterou JCDecaux s městem uzavřela v roce 1994, mohlo podle mediálního zástupce firmy Martina Lánského město společnost oslovit se žádostí o rozšíření počtu přístřešků. Pokud by je firma odmítla pořídit, může si Praha jejich provoz zajistit sama. I když společnost podle Lánského vybudování nových přístřešků navrhovala, magistrát návrhy neakceptoval a sám o nový mobiliář nepožádal. Naposledy se počet přístřešků rozšířil o 300 v roce 2009, podle Lánského jde o mobiliář bez reklamy.

Podle mluvčího magistrátu Hofmana by mohly být požadavky na nové přístřešky ze strany magistrátu právně problematické. „Problém je především v tom, že by mohly být v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. JCDecaux by jistě chtělo za nové zastávky peníze nebo možnost umístění další reklamy, což dle zákona znamená vícepráce,“ uvedl na dotaz ČTK. Dodal, že nové zastávky může umístit i dopravní podnik, který jich rovněž část vlastní.

Podstatou smlouvy mezi Prahou a JCDecaux je vybudování a následná správa městského mobiliáře. Tyto investice a služby jsou hrazeny z pronájmu 2500 reklamních ploch na zastávkách. Nad rámec poskytnutých služeb platí JCDecaux hlavnímu městu asi 12,8 milionu korun s DPH ročně, uvedl magistrát. Minulé vedení magistrátu označilo smlouvu za nevýhodnou, čímž odůvodnilo rozhodnutí ji neprodloužit a vypsat nový tendr.

Podle společnosti nejsou tvrzení o nevýhodnosti smlouvy podložena argumenty. Uvedla, že město naopak spoluprací s firmou vydělává, protože ztráty spojené s vybudováním mobiliáře by mu za dobu kontraktu příjmy z reklamy nezaplatily. Pokud by si zastávky provozovalo město samo, bylo by oproti současnému stavu v roční ztrátě minimálně 25 milionů korun, uvedla firma. Podle ní to dokládá studie od společnosti CS PROJEKT, kterou si nechal magistrát loni zpracovat.

Zástupci městských částí uvedli, že by uvítali rozšíření mobiliáře. Přístřešky podle nich chybí například u zastávek Skloněná a Kabešova, Orionka a Vinohradská vodárna, na trase midibusové linky 156 a u řady tramvajových zastávek v Praze 7. Praha 2 by chtěla doplnění v Bělehradské ulici, Praha 12 by podle prvního místostarosty Vojtěcha Kose (ODS) uvítala 15 nových přístřešků. Několik jich podle mluvčího Jiřího Bigase chybí i v Praze 4.

Zdroj : ČTK