[quote]Kontrakty mezi Německem a soukromými podniky, které měly mít na starosti připravovaný systém německého dálničního mýta, úřady vypověděly i kvůli porušení podmínek ze strany firem, uvedl dnes německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Německo by v takovém případě nemuselo firmám platit část nebo celé odškodné, napsala agentura Reuters.[/quote]

Spolková republika kontrakty zrušila po rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého navrhovaný systém mýtného diskriminoval zahraniční majitele motorových vozidel. Proti jeho zavedení podalo v roce 2017 stížnost sousední Rakousko.

Podle Scheuera, který o neúspěšném mýtném hovořil v německém Spolkovém sněmu, bylo rozhodnutí soudu pouze jedním z důvodů vypovězení smluv. Soukromé společnosti podle něj nedodržely některé termíny a objednaly služby od subdodavatelů i poté, co padl verdikt soudu.

Pokud by se Scheuerova slova potvrdila, mohlo by to znamenat úlevu pro německý státní rozpočet. Firmy Kapsch a CTS Eventim měly podle informace týdeníku Der Spiegel po vládě v Berlíně požadovat kompenzaci 300 milionů eur (7,7 miliardy eur).

Zakázku na výběr mýtného pro osobní auta získali rakouská firma Kapsch TrafficCom a německý pořadatel koncertů a prodejce lístků CTS Eventim v prosinci minulého roku. Opozice Scheuera z vládní CSU kritizovala, že smlouvu uzavřel, aniž by počkal na verdikt unijního soudu.

Společnost Kapsch uvedla, že s německou vládou o částce za vynaložené náklady a ušlý zisk stále jedná a že všechny podmínky by v termínu stihla splnit. Mluvčí společnosti CTS Eventim nechtěl spekulace o tom, proč byl kontrakt zrušen, komentovat.

 

Zdroj : ČTK