Zdroj: Pixabay.com
DPP

V Bruselu dne 20. března 2018

Společné prohlášení při příležitosti 25. výročí založení jednotného evropského trhu
vydali předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a Bojko Borissov, držitel rotujícího předsednictví Rady a předseda vlády Bulharska
„Před pětadvaceti lety byl vytvořen náš jednotný trh a v celé Evropské unii byly odstraněny mnohé překážky. Lidé vítají nové svobody a příležitosti; dnes Evropané cestují volně, studují, pracují, žijí a zamilují se přes hranice.

Evropští občané mohou koupit, co chtějí, kde chtějí, a těžit z většího výběru a nižších cen. Evropské podniky-velké a malé-mohou rozšířit svou zákaznickou základnu a jednodušší výměnu výrobků a služeb na celou EU.

Za posledních 25 let začlenila naše ekonomiky do jednotného trhu miliony pracovních míst a vytvořily největší světovou ekonomiku. Jednotný trh je klenot v koruně tohoto integračního trhu 500 milionů lidí, který je základem pro sílu Evropy, doma I v zahraničí.

            Jednotný trh poskytuje evropským občanům svobody a příležitosti, které byly poskytovány pouze našim rodičům a prarodičům, a naše sociální tržní hospodářství má z toho prospěch. Na našem jednotném trhu neexistují evropští občané druhé třídy a již nejsou na trhu práce místa pro pracovníky druhé třídy; platí tedy stejný plat za stejnou práci na stejném místě, stejná kvalita jídla a stejná bezpečnost hraček a dalších produktů.

Za uplynulých 25 let jsme ušli dlouhou cestu. Nyní se můžeme pohybovat po unii jako doma, užít si levnější účty za energii a máme všude chráněna spotřebitelská práva bez ohledu na to, kde nakupujeme. A nadále budeme zlepšovat fungování našich trhů tím, že je zpřístupníme pro denní využívání, zbavíme neoprávněného geo-blokování k usnadnění spotřebitelům využít důchodové úspory nebo zdůstojněním kontraktů při veřejných nabídkových řízeních. Evropský jednotný trh je mladý 25 let. Generace Evropanů s ní vyrostla a těšila se jí. Budeme stále silnější, aby příští generace prospěla ještě více.