K vytvoření spravedlivější hospodářské soutěže mezi silniční a železniční nákladní dopravou jsou nutná daňová opatření na vnitrostátní i evropské úrovni. „Myslím, že jediným způsobem, jak vyrovnat podmínky mezi oběma druhy dopravy, je zdanění silniční nákladní dopravy, které by přispělo k podpoře a usnadnění rozvoje dopravy železniční, která je koneckonců udržitelným řešením,“ řekl v rozhovoru pro Railfreight.com předseda představenstva a generální ředitel společnosti Europorte Raphaël Doutrebente.
Na příkladu Francie uvedl, že dotace poskytované železniční nákladní dopravě jsou malé ve srovnání s obrovskými investicemi, které státy vynakládají na udržování silnic, kde hlavním příjemcem jsou společnosti provozující silniční nákladní dopravu. Zdůraznil, že železniční nákladní doprava je znevýhodněna v důsledku tvrdé konkurence v silničním sektoru, kde se některé společnosti uchýlily k dumpingovým nákladům na pracovní sílu zaměstnáváním řidičů z východní Evropy, a dokonce z mnohem vzdálenějších zemí – Indie a Pákistánu, a dokonce i z Filipín
„Výsledkem je klesající spirála sazeb, která má významný dopad na přímého konkurenta silniční nákladní dopravy – dopravu železniční, a to zejména na dlouhých trasách.“ Tvrdí, že úřady na národní a evropské úrovni proti těmto praktikám nedělají dost. „Bojujeme také proti mega-truckům, protože při vyšším objemu nákladu samozřejmě představují frontální útok na intermodální / kombinovanou dopravu.
„Je na čase, aby silnice platila více“
Doutrebente uvedl, že je načase, aby silniční nákladní doprava platila i další poplatky, stejně jako železniční nákladní dopravci platí za dopravní infrastrukturu. „Ve Francii sice kamiony platí na dálnicích mýtné (na ostatních silnicích neplatí nic), ale tato částka je velmi skromná, když vezmeme v úvahu škody, které na silnicích způsobují.“ Doutrebente zmínil, že často jezdí vysokorychlostními vlaky z Paříže do Lille a v jednom místě trať dokonale kopíruje dálnici A1 (jednu z nejvytíženějších ve Francii).
„Z vlaku si člověk udělá jasný, ba přímo alarmující obrázek o tom, kolik kamionů jezdí po dálnicích, a zůstává mu rozum stát nad dopadem takového kolosálního množství vypouštěného CO2 na životní prostředí.“ Francie se v posledních 20-30 letech několikrát pokusila zavést ekologickou daň nebo ekologický poplatek pro nákladní automobily, ale pokaždé ustoupila tvrdému odporu silničních dopravců.
„Mohl by pomoci nedostatek řidičů“
„K přijetí takového systému bude jistě zapotřebí politická vůle a odvaha. Německu se to podařilo a francouzský východní region Alsasko hodlá zavést daň z nákladních vozidel v roce 2026. Pokud chce Francie splnit svůj cíl zdvojnásobit v příštím desetiletí podíl železniční nákladní dopravy na 18-19 %, musí se vydat touto cestou.“ Na závěr poukázal na prognózy, které odhadují, že do roku 2035 bude v Evropě vážný nedostatek řidičů nákladních automobilů – jenom v samotné Francii jich bude chybět na 60 000. „To může vést k tomu, že státy budou povinně převádět dálkovou a určitou specifickou část silniční nákladní dopravy, vnitrostátní i mezinárodní, na železnici,“ dodává.
Podrobnosti jsou k dispozici zde.
Zdroj: ŽESNAD