[quote]Jeřáb na Orlíku přesunul před zimou z vody na břeh na 80 lodí. Jedná se o službu, kterou organizuje státní podnik Povodí Vltavy. Původně měla akce trvat dva dny, 14. a 15. října, pro velký zájem ji povodí prodloužilo na pět dnů. Majitelům či provozovatelům tak usnadňuje odvoz jejich lodí ve chvíli, kdy je hladina v důsledku sucha na mimořádně nízké úrovni, sdělil dnes ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.[/quote]

Služba je bezplatná, týká se plavidel o hmotnosti do 3,5 tuny. Jejich šíře nesmí přesáhnout tři metry a délka 8,5 metru.

„Vytažení jedné lodě z hladiny vody na hráz trvá cca 30 minut,“ doplnil Roldán.

Podle řádu plavební bezpečnosti musejí být lodě v zimním období, kdy mohou nastat větší výkyvy hladiny, vytažené na břeh. Před manipulací musí být kolem lodě upevněny popruhy, jeřáb ji poté vytáhne na připravený vlek. Po sejmutí popruhů majitelé lodě odvážejí na místo, kde zůstanou uskladněné přes zimu.

Naposledy akci zorganizovalo Povodí Vltavy předloni, kdy téměř celou ČR zasáhlo mimořádné sucho. Tehdy jeřáb přesunul na břeh asi stovku lodí.

Povodí Vltavy spravuje více než 23.000 kilometrů vodních toků v hydrologickém povodí řeky Vltavy. Má také právo hospodařit se 110 vodními nádržemi a devíti poldry. Vodní nádrž Orlík je klíčovou součástí vltavské kaskády a co do objemu zadržované vody je největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 81metrové betonové hráze trvala šest let a byla dokončena v roce 1961.

Zdroj: ČTK

DPP