Letiště Planá u Českých Budějovic
Invoitix

[quote]Jihočeský kraj zvažuje, za jakých podmínek by mohl získat strategického partnera pro obsluhu letiště v Plané u Českých Budějovic. Od příštího roku by na něm měl začít fungovat mezinárodní provoz. Jihočeský kraj společně s městem České Budějovice, což jsou jediní dva majitelé letiště, chtějí s pomocí nezávislé firmy zjistit, za jakých podmínek by bylo vhodné partnera získat. ČTK to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Kraj ani město podle ní nechtějí letiště prodávat.[/quote]

Podle Stráské je důležité vybrat ideální parametry vztahu se strategickým partnerem. „To znamená, jakou právní formu by to partnerství mělo mít. Zda bude potenciální partner součástí akciové společnosti nebo to bude na základě jiného vztahu,“ uvedla Stráská.

Zatím se nevzdává ani myšlenky, že by letiště i v režimu regulérního mezinárodního provozu plně řídil pouze kraj a České Budějovice. „Ale myslím si, že je to ta poslední varianta, o které bychom chtěli uvažovat,“ uvedla.

Kraj a město by se tím podle ní pouze podílely na úhradě provozní ztráty. Stráská uvedla, že taková částka se odhadem ročně bude pohybovat v řádech až desítek milionů korun. Hejtmanka se domnívá, že pro strategického partnera může být lákavá představa využití rozsáhlých pozemků v areálu letiště. „Mohly by zde být například sklady navazující na leteckou dopravu. Tím by vznikala možnost dalšího zisku, který by mohl pokrýt případnou ztrátu ze samotného provozu,“ řekla.

Jihočeský kraj s Českými Budějovicemi investoval do přestavby bývalého vojenského letiště v několika letech přibližně půl miliardy korun. Letos by měl být zahájen zkušební provoz a příští rok regulérní mezinárodní provoz. Kraj i město si od projektu slibuje zvýšení turistického ruchu v regionu.

 

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP