[quote]Rychlejší modernizaci a opravy silnic by podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky mohlo zajistit posílení Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vyšším podílem daně z minerálních olejů. KDU-ČSL proto navrhne, aby do fondu plynula polovina hrubého výnosu daně, což by v porovnání s letošním výhledem znamenalo 36 miliard korun navíc. Jurečka to dnes řekl novinářům.[/quote]

Aby bylo zajištěno směřování investic i do silnic nižších tříd, na jejich opravy by mělo jít ze zákona devět procent výnosu z daně. To by odpovídalo zhruba čtyřem miliardám, které nyní žádají od státu na silnice ve své správě kraje, uvedl Jurečka. „Kraje nemají své vlastní prostředky, aby mohly komunikace udržovat, potýkají se s tím občané,“ konstatoval. Regiony jsou tak podle něj závislé na jednorázových rozhodnutích vlády a nemohou dlouhodobě plánovat.

Příjmy z daní a poplatků předloni činily 38,7 procenta celkových výnosů fondu. Z většiny je tvořen dotacemi ze státního rozpočtu, ze kterého předloni dostal více než 41,5 miliardy korun, což bylo 53 procent všech příjmů. SFDI čerpá výnosy ze svého podílu na spotřební dani z minerálních olejů, silniční daně, dálničních známek a mýta. Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku stát poskytl v roce 2017 ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy korun. Rozpočet na loňský rok počítal pro fond s 72,5 miliardy korun, letos má hospodařit s 86,3 miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK