DPP

Arbitrážní soud rozhodl, že společnosti Kapsch TrafficCom a CTS Eventim mají nárok na odškodné od německé vlády kvůli krachu plánu na spuštění systému mýtného pro osobní auta na německých dálnicích. Informovaly o tom dnes firmy. Dodaly, že nyní bude následovat druhá fáze arbitrážního řízení, ve které se rozhodne o výši odškodného.

Německo chtělo mýtné spustit od října 2020, Soudní dvůr EU však v červnu 2019 dospěl k závěru, že systém diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem. Systém měla provozovat firma autoTicket, tedy společný podnik rakouské společnosti Kapsch a německého pořadatele koncertů a prodejce vstupenek CTS Eventim.

Po verdiktu Soudního dvora EU však německé ministerstvo dopravy smlouvy o provozu systému vypovědělo. Společnosti Kapsch a CTS Eventim se proto rozhodly po spolkové vládě požadovat odškodné 560 milionů eur (téměř 14 miliard Kč). Vláda požadavek odmítla, takže následovalo arbitrážní řízení, napsala agentura DPA.

Společnost Kapsch od roku 2007 do konce listopadu 2019 provozovala mýto v České republice, následně ji nahradilo konsorcium CzechToll/SkyToll.