[quote]Katar zabránil saúdskoarabským letadlům přistát na letišti v Dauhá. Rijád je tam vyslal pro zájemce o letošní muslimskou pouť do Mekky. Saúdská Arábie a další tři arabské země začátkem června přerušily s Katarem diplomatické styky a zavedly dopravní sankce kvůli údajné katarské podpoře terorismu. Rijád ale nedávno oznámil, že hranici otevře pro věřící, aby se mohli zúčastnit pouti. Do Dauhá pro ně království vyčlenilo soukromá letadla.[/quote]

Ředitel saúdskoarabských aerolinek podle saúdskoarabské agentury SPA řekl, že jeho společnost nemůže lety s poutníky řádně naplánovat, protože katarské úřady nepovolily strojům přistát.

SPA napsala, že důvodem je to, že společnost nepředložila náležité dokumenty, i když podle Rijádu byla dokumentace zaslána před dvěma dny.

Pouť letos začne 30. srpna a skončí 4. září. Saúdská Arábie tento týden oznámila, že kvůli hadždž otevře hranice s Katarem, ale Katar vyjádřil obavy o bezpečnost svých občanů v Saúdské Arábii.

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt v červnu přerušily s Katarem diplomatické styky kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Za podmínku obnovení vztahů označily mimo jiné uzavření televize Al-Džazíra či přerušení styků s Íránem. Katar obvinění z podpory teroristů odmítá. S překonáním ekonomických dopadů dopravních a ekonomických sankcí mu pomáhají spojenecké Turecko a Írán.

Spor vyvolal hlubokou krizi mezi arabskými státy a nabídka letecké přepravy poutníků i otevření pozemní hranice pro ně je první známkou uvolnění, napsala agentura AFP.

Zdroj: ČTK

DPP