Kladenští kriminalisté pátrají po člověku, který na konci prosince oslnil laserem pilota letadla. Na palubě byla posádka a 112 cestujících. Pachateli hrozí v případě prokázání viny a odsouzení až desetiletý trest vězení za obecné ohrožení. Paprsky vycházely z kladenské části Kročehlavy, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské policie Michaela Richterová.

Na policejní tísňovou linku svědek 26. prosince v 17:15 ohlásil, že někdo oslnil zeleným laserem pilota letadla. „Paprsky laseru byly zaznamenány ve třech intervalech po dobu 20 sekund z lokality Kladno-Kročehlavy, avšak bohužel nebyla tato lokalita blíže specifikována,“ uvedla mluvčí. Na místo vyjelo několik policejních hlídek včetně psovoda se služebním psem, pachatele se ale vypátrat nepodařilo.

Policisté se proto obracejí na všechny lidi, kteří by mohli poskytnout k případu jakékoliv informace. Volat mohou na linku 158. Kriminalisté už také zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, za které pachateli v případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí tři roky až deset let vězení. „Oslnění pilotů může způsobit katastrofu letadla, protože člověk na několik vteřin může ztratit orientaci, což mu znemožní se soustředit na přístroje, které ho navádí k přistání,“ uvedla Richterová.

Oslnění pilota není v ČR ojedinělým případem. Ostravští kriminalisté od ledna pátrají po neznámém pachateli, který laserem v Ostravě-Staré Bělé oslňoval posádku záchranářského vrtulníku a donutil ji tak nouzově přistát. Loni v lednu mladoboleslavští kriminalisté obvinili z obecného ohrožení muže, který podle nich opakovaně úmyslně oslnil zeleným laserovým světlem posádku vrtulníku Letecké služby Policie ČR.

Zdroj : ČTK

DPP