[quote]Kongres USA se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků pro českou armádu. Americká vláda tak může do konce měsíce podat české armádě nabídku na koupi 12 víceúčelových vrtulníků UH-1Y od americké firmy Bell. Česká vláda s nabídkou oslovila také italský kabinet, který by mohl zprostředkovat prodej vrtulníků od italsko-britského koncernu AgustaWestland.[/quote]

Podle tiskového prohlášení Agentury pro obrannou spolupráci (DSCA), která je součástí amerického ministerstva obrany, je hodnota zakázky odhadována na 575 milionů dolarů (12,6 miliardy korun). Podle informací ČTK by ale konečná částka, za kterou vláda USA stroje k odkupu nabídne, mohla být nižší. Vyšší částka podle člověka obeznámeného s detaily procesu byla zvolena kvůli tomu, aby Kongres prodej nemusel znovu posuzovat, pokud by se při domlouvání tendru cena změnila.

UH-1Y známé též jako Yankee jsou dvoumotorové stroje, které americká armáda používá od roku 2008, má jich zhruba stovku. DSCA v tiskové zprávě uvádí, že USA by chtěly do Česka v rámci tendru spolu s helikoptérami dodat jeden náhradní motor, a navigační systémy EGI společnosti Honeywell včetně jednoho náhradního. Stroje by měly být vybaveny kulomety M240. Součástí americké nabídky je i další vybavení včetně různých senzorů.

Česko bude vybírat mezi stroji UH-1Y a AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo.

,,Společnost Leonardo je pevně přesvědčena, že nabídka založená na modelu AW139M přináší jedinečnou kombinaci pokročilé technologie a designu nové generace světově nejprodávanějšího stroje ve své kategorii, který po celém světě často nahrazuje právě vrtulníky UH-1,“ uvedla společnost v tiskové zprávě zaslané ČTK.

Nabízené stroje podle firmy „bezezbytku“ vyhovují českým požadavkům a oproti americké konkurenci „přinášejí komplexnější vybavení pro plnění požadovaných úkolů“.

Společnost uvádí, že její nabídka zahrnuje mimo jiné komplexní odmrazovací systém a požadovanou výzbroj se systémem efektivního navádění letadel. Podle firmy je její nabídka „za významně výhodnější cenu“.

České ministerstvo obrany chce zakázku zadat na základě mezivládní dohody, podle dřívějších odhadů by měla být cena kontraktu mezi deseti a 15 miliardami korun. Česká armáda má zájem nejen o dodávku samotných strojů, ale také o výcvik pilotů, mechaniků, zajištění dodávky náhradních dílů či servis.

Zdroj: ČTK