[quote]Poslední možnost svézt se v této sezoně historickým motoráčkem na turistické železniční trati v Ústeckém kraji budou mít lidé o nadcházejícím víkendu. Zájem o cestování vlakem na tratích, kde běžně už nejezdí, byl velký. Jen na trati mezi Ústím nad Labem a Zubrnicemi napočítali provozovatelé 10.500 cestujících, což je na této lince nejvyšší údaj v posledních letech. ČTK to dnes řekl Radek Kubala ze spolku Zubrnická museální železnice.[/quote]

Dopravu na tratích objednal Ústecký kraj, který je zapojil do své integrované dopravy. Vlaky jezdily od konce března o víkendech a státních svátcích.

„Oproti loňskému roku se počet cestujících výrazně zvýšil a na několika akcích musely být vlaky posilovány,“ uvedl Kubala.

Poslední cestu z Ústí do Zubrnic zajistí šestašedesátiletý motorový veterán.

„Žádné zvláštní oslavy nechystáme, ale předpokládáme, že klidné atmosféry posledního víkendu využijí naši členové a příznivci k rozloučení s letošní sezonou,“ uvedl Kubala.

Po odjezdu poslední vlaku ze Zubrnic zpět do Ústí bude na trati pětiměsíční přestávka.

„Musíme vyměnit množství pražců a provést údržbové práce tak, aby byla trať připravena na další sezonu,“ uvedl Kubala.

„A protože to můžeme dělat jen ve svém volném čase, máme rádi teplé zimy bez sněhu, kdy se dá na kolejích pracovat i v lednu,“ řekl Kubala.

Zájem byl i o další turistické linky. Na Švestkové dráze mezi Lovosicemi a Mostem se svezlo 4500 lidí. Spoje objednává Ústecký kraj a vypravuje je vlastník trati, společnost AŽD Praha. Na příští rok plánuje rozšíření spojů i další modernizaci trati, řekl ČTK mluvčí společnosti Jiří Dlabaja.

Společnost vypraví na poslední letošní jízdy motorovou lokomotivu 749.039, takzvanou Bardotku, která potáhne jídelní vůz. Kromě pravidelné turistické dopravy letos trať sloužila i divadelním představením na kolejích.

V kraji jezdí ještě Doupovský motoráček na trati mezi městy Kadaň a Podbořany a Podřipský motoráček, který vyjede v sobotu a neděli naposledy mezi Libochovicemi a Roudnicí nad Labem.

Zdroj: ČTK