Koruna se vůči euru dál pohybuje v blízkosti téměř dvanáctiletých maxim. Silná je i vůči dolaru. Koruna dnes oproti pátečnímu závěru posílila k euru o dva haléře na 24 Kč/EUR, k dolaru zpevnila o 31 haléřů na 22,35 Kč/USD. Pražská burza zatím v každém obchodním dni letošního roku posílila. 

„Koruna se vůči euru na úvod týdne držela silné úrovně v blízkosti historického maxima,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. „Úspěch dnes koruna zaznamenala vůči americkému dolaru. Takto levný byl dolar pro našince naposledy v dubnu loňského roku,“ doplnil.

„Je zřejmé, že pod 24korunovou úrovní už je koruna značně překoupená. I proto u koruny aktuálně vidíme její zpětné oslabení směrem k 24korunové úrovni. V příštích dnech bude platit, že s korunou bude víc hýbat vývoj tržních nálad než nové české statistiky,“ komentovala analytička Markéta Šichtařová.

Koruna na přelomu loňského a letošního roku výrazně posílila k euru. Ve středu 4. ledna se dostala až pod hranici 24 Kč/EUR, takže dosáhla nejsilnější úrovně za skoro 12 let. V uplynulém roce kurz koruny k euru značně kolísal. Česká měna prudce oslabila na přelomu února a března, když Rusko napadlo Ukrajinu. Dostala se až na 25,77 Kč/EUR. Po následném postupném poklesu kurzu začala koruna znovu prudce oslabovat na přelomu dubna a května. V polovině května ale Česká národní banka oznámila, že hodlá intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Česká měna pak opět začala posilovat.

Česká národní banka (ČNB) dnes uvedla, že v listopadu vůbec neintervenovala na devizových trzích kvůli kurzu koruny. Byl to první měsíc bez devizových obchodů od prosince 2021. Analytici ale upozorňují, že koruna i bez intervencí zůstala silná, což podle nich pomáhá ke snižování inflace.

Pražská burza je nejsilnější od loňského června, rostla pošesté v řadě

Index PX dnes přidal 1,73 procenta na 1270,96 bodu. Je tak nejsilnější od konce loňského června. Polepšila si většina titulů v indexu, nejvíce Komerční banka.

Finanční sektor výrazně posiloval. Komerční banka se stala nejobchodovanějším titulem a zároveň zhodnotila o 4,17 procenta na 711,50 Kč. „Akcie Moneta Money Banky se dokonce obchodovaly nejvýše od loňského srpna,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Cenné papíry Monety zdražily o 2,79 procenta na 81 korun. Erste Bank si pak polepšila o 0,62 procenta na 779,80 koruny.

Více než dvě procenta přidala elektrárenská společnost ČEZ, která zavřela na 807 korunách. „Přestože se dnes objevilo snížené doporučení od Morgan Stanley s cílovou cenou 690 Kč z předchozích 1010 Kč,“ podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. Akcie zbrojovky Colt CZ vzrostly o 2,13 procenta na 575 korun a řetězec Pilulka Lékárny přidal čtyři procenta na 780 korun. V červeném skončila nápojářská Kofola, když oslabila o 0,79 procenta na 251 korun.

 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,02 24,00
Kč/USD 22,66 22,35

Zdroj: Patria Online