Zdroj: PIxabay.com

Česká měna k euru od začátku roku posílila o 1,11 procenta na 24,61 Kč/EUR. Naopak proti americkému dolaru, který se stal hlavní rezervní měnou, koruna letos oslabila o téměř sedm procent na 23,39 Kč/USD. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Štěpán Hájek.

„Turbulentní začátek roku začíná pomalu odeznívat a finanční trhy si začínají zvykat na rizika, která sebou nese válečná invaze, inflace nebo rychlejší utahování měnové politiky,“ uvedl Hájek. Důvodem vývoje kurzu k dolaru podle něj není situace v české ekonomice, ale negativní nálada na finančních trzích a utahování měnových podmínek ve Spojených státech.

„Korunu podporuje Česká národní banka, která znovu zvýšila úrokové sazby a dokonce začala intervenovat na devizovém trhu. Americký Fed vedle zvyšování sazeb chystá také stahovat dolarovou likviditu, což je historicky negativní pro měny rozvíjejících se ekonomik,“ řekl analytik.

„Americký dolar v dubnu většinu měn v podstatě převálcoval a například euro poslal velmi blízko paritě. Měnový pár euro k dolaru se dostal na nejnižší úrovně od března 2017,“ upozornil Hájek. Dolar je podle něj silnější nejen kvůli rostoucím averzi k riziku na finančních trzích, kdy se investoři stahují do bezpečí, ale také díky rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu, který hovoří jasně ve prospěch dolaru.

Od začátku roku nejvíce obchodovaný měnový pár na světě oslabil už o 7,55 procenta na 1,526 EUR/USD. „To však není nic proti japonskému jenu, kde se tamní centrální banka rozhodla jít opačným směrem než ostatní západní centrální banky a dále stimuluje ekonomiku a finanční trhy. Japonský jen v dubnu akceleroval své ztráty a oslabil nejvíce za 22 let. Celková ztráta proti americkému dolaru od začátku roku činí 13,13 procenta. Proti tomu se nejvíce daří brazilskému realu, který proti dolaru od začátku roku posílil o 12,7 procenta,“ dodal analytik.