[quote]Zavedení mýta na silnicích první třídy bez výjimek požadovaných kraji je podle předsedkyně Asociace krajů ČR Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) porušením dohody. Kraje pak budou žádat, aby jim stát poskytl peníze na opravy silnic, po kterých budou kamiony zpoplatněné úseky objíždět. Řekla to dnes ČTK v reakci na rozhodnutí ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) neumožnit na vybraných úsecích takzvané nulové mýtné.[/quote]

„Považuji to za nerespektování původní dohody s ministerstvem dopravy, že stát zohlední souhrn připomínek krajů ke stanovení úseků s nulovým mýtem. Chápu, že nový pan ministr se nemusí memorandem svého předchůdce řídit, ale považovala bych přinejmenším za vhodné, kdyby nejprve jednal s kraji a teprve poté zveřejňoval rozhodnutí ohledně placení mýta,“ sdělila Mračková Vildumetzová ČTK.

Mýtný systém se má rozšířit od roku 2020 téměř o 900 kilometrů silnic. Připomínky, které kraje podle Mračkové Vildumetzové zaslaly ministerstvu dopravy, obsahovaly pouze devět úseků silnic první třídy v ČR, kde kraje připouštějí platbu mýta. Z placení mýta chtěly kraje vyjmout asi 600 kilometrů silnic.

Zpoplatnění některých úseků a následná snaha těžkých nákladních aut se jim vyhnout podle předsedkyně AK ČR ohrozí bezpečnost provozu v obcích poblíž silnic první třídy a zhorší kvalitu životního prostředí.

„Navíc považuji za nefér vyjádření o tom, že by objíždění placených úseků bránila policie. Všichni víme, že při současném podstavu policistů, a to především v přímém výkonu služby, nebudou schopni každodenně v rámci své činnosti hlídat objízdné trasy na všech úsecích silnic II. a III. tříd napojených na nově zpoplatněných téměř 900 km silnic I. třídy,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

Jak ale dodala, kraje budou mít zřejmě možnost zasednout k jednacímu stolu s ministrem dopravy a o tomto tématu diskutovat. „Hejtmani tomu věnovali v uplynulém období velké úsilí a mnoho času, proto by měl ministr s kraji mluvit. Podle mých aktuálních informací bych se měla sejít s ministrem dopravy za účasti předsedy Svazu měst a obcí ČR během zítřejšího dne,“ řekla Mračková Vildumetzová.

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Na dálnicích by měl fungovat o měsíc dřív. Po rozšíření bude mýtný systém na 2300 kilometrech dálnic a silnic první třídy.

 

Zdroj : ČTK