DPP

[quote]Pražští radní  na svém jednání vyzvali dopravní podnik (DPP), aby zastavil exekuce dluhů vzniklých dětem do 15 let. Zároveň chtějí, aby jim odpustil takzvané příslušenství, samotný dluh nikoliv. Novinářům to dnes řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Praha nyní eviduje asi 180 dětských dlužníků. [/quote]

Dětmi s exekucemi se letos zabývaly také vláda a Sněmovna. Dluhy dětí do 15 let by měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči.

Dětské exekuce jsou podle Marvanové nehumánní. „Chceme to, co je v naší pravomoci, zastavit,“ řekla. Pražští zastupitelé v dubnu schválili záměr, aby se Praha a její organizace nepodílely na vymáhání dluhů po dětech.

Marvanová jednala s exekutorskou komorou, od které dostala informace o dlužnících. Konkrétní jména a osobní údaje komora městu ale nesdělila. „Zjišťováním, o jaké dluhy se jedná, jsme pak dospěli ke zjištění, že se jedná o dluhy z jízdného,“ řekla. Dalších městských firem a organizací se dětské exekuce netýkají, dodala.

Město se nyní obrátí na DPP, aby zastavil aktuálně probíhající exekuce u dětí do 15 let a bylo jim odpuštěno příslušenství. „Neznamená to samozřejmě, že by byl odpuštěn dluh jako takový, ale penále a další náklady, o které se dluh navyšuje na několikanásobek,“ řekla Marvanová.

Dopravce vedení Prahy rovněž vyzve, aby v případě dětí nebyli v budoucnu k vymáhání dluhů využíváni exekutoři či právníci. „Jde o to, aby se ten dluh nenavyšoval na neúnosnou míru,“ řekla Marvanová.

Reformován bude rovněž systém vymáhání pohledávek ze strany samotného města i u osob do 18 let věku. „Dluhy se mají platit, ale vymáhání dluhů se musí dít humánním způsobem. Nechceme, aby tato praxe v Praze pokračovala,“ řekla Marvanová.

V Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy typicky vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, nevrácení či poškození knihy v knihovně, faktuře za telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

 

Zdroj : ČTK