Kožená kukla, ve které americká letkyně Amelia Earhartová roku 1928 přeletěla Atlantik, se nyní v online aukci vydražila za 825.000 dolarů (téměř 19 milionů korun). Výsledná částka se vyšplhala na desetinásobek odhadu. Prodej byl anonymní, identita kupce není známá, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na pořadatele dražby Heritage Auctions.

Earhartová oceán nejprve překonala v roli cestující a stala se první ženou, která přeletěla Atlantik. Na snímcích z tehdejší cesty je vidět kožená pokrývka hlavy, kterou měla letkyně i o rok později, když se účastnila jako pilotka čistě ženského závodu v americkém Clevelandu. Na setkání s fanoušky tehdy o kuklu ve víru dění přišla, její novou majitelkou se stala Ellie Twiggsová.

Její syn Anthony Twiggs kuklu zdědil před 20 lety po smrti své matky, dlouhá léta ale nemohl dokázat, že kukla skutečně patřila slavné letkyni. Nakonec se mu to podařilo díky relativně nové digitální technologii, která porovnala kuklu se snímky z roku 1928.

Mezi možnými kupci kukly cituje NYT miliardáře Jeffa Bezose, jednak kvůli utracené částce i kvůli podnikatelově zápalu pro slavnou pilotku. Bezos si loni na svou cestu do vesmíru vzal letecké brýle, které patřily Earhartové.

Průkopnice ženského létání Earhartová v roce 1928 ve třiceti letech přeletěla Atlantik, o dva roky později překonala rychlostní rekord v ženském létání a v 34 letech přeletěla oceán znovu, tentokrát sama. Po vzoru prvního sólového pokořitele Atlantiku Charlese Lindbergha byla přezdívána „Lady Lindy“. V roce svých čtyřicátin si naplánovala cestu kolem světa, v létě 1937 ale zmizela, její tělo nebylo nikdy nalezeno a její nejasný konec dal vzniknout mnoha konspiračním teoriím.

Zdroj : ČTK