Spolehlivost vlakového zabezpečovacího systému ETCS v lednu dosáhla 99,1 procenta. Přibližně ve dvou třetinách zbylých případů byla chyba na vlakové části zabezpečovače, 11 procent chyb způsobila obsluha vlaku. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Denně na tratích s výhradním provozem pod dohledem ETCS projede průměrně 1600 vlaků.

Podle generálního ředitele Správy železnic (SŽ) Jiřího Svobody jelo v lednu pod dohledem ETCS více než 30.000 vlaků. „Spolehlivost dosahuje 99,1 procenta, což znamená, že drtivá většina vlaků projede celou trasu bez jakéhokoliv problému,“ uvedl na síti X.

Na trati Praha – Kolín podle něj projede až 450 vlaků denně. Pod dohledem nového automatického zabezpečovače už ujely více než dva miliony kilometrů. Zkrátila se také doba zastavení vlaku v nouzovém režimu, a to z pěti až šesti minut na dvě minuty a 51 vteřin.

Podle Kupky strojvedoucí nově pro opětovné rozjetí nemusí čekat na písemný pokyn dispečera, stačí mu hlasový pokyn. Veškerá komunikace mezi strojvedoucím a dispečerem se pro případ pozdějšího vyšetřování nahrává.

Chyby na vlakové části často způsobují nízké teploty, při kterých se rychloměr obalí sněhem a ledem a systém vlak zastaví. Nejčastěji se s problémem potýkají lokomotivy Vectron řady 193 a lokomotivy řady 362, přezdívané eso. Ministerstvo dopravy problém řeší s výrobcem mobilní části ETCS, firmou Alstom. S řešením by mělo přijít do konce června, dodal Kupka.

Pro jízdu pod dohledem ETCS je podle ředitele Drážního úřadu Jiřího Koláře proškoleno více než 3500 strojvedoucích, a to jak českých, tak zahraničních dopravců. Nejvíce strojvedoucích, celkem 1120, proškolily České dráhy. Nákladní dopravce ČD Cargo jich má proškolených 1138.

Jízda historických vozidel bude možná po vyloučených kolejích maximální rychlostí 60 kilometrů v hodině. „Musí tam být dva strojvedoucí a prostředky pro rádiové spojení. Musí to být zážitková jízda, nikoli přepravní potřeba dopravce,“ řekl Kolář.

Zavádění výhradního režimu bylo postupné. Nejprve se výhradně pod dohledem ETCS začalo jezdit od 1. ledna na trati Česká Třebová – Olomouc – Přerov. Od 8. ledna následovala trať Břeclav – Bohumín a od 15. ledna Česká Třebová – Břeclav. Po všech čtyřech úsecích, jejichž délka dohromady přesahuje 620 kilometrů, projede měsíčně zhruba 50.000 vlaků.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že systémem do roku 2030 vybaví dalších 4000 kilometrů tratí, což si vyžádá investice ve výši zhruba 32 miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího SŽ Dušana Gavendy v roce 2026 přibyde trať z Prahy do Českých Budějovic, další rok z Prahy přes Plzeň do Chebu. Systémem budou vybavené také některé menší regionální tratě.

Zdroj: ČTK