[quote]Turisté, kteří budou chtít navštívit nejvyšší českou horu Sněžku, se budou muset ve všední dny od pondělí do 18. dubna spolehnout jen na své nohy. Lanovka na Sněžku dnes jela naposledy před pravidelnou odstávkou kvůli jarní údržbě zařízení. O víkendech bude lanovka nadále v provozu. ČTK to dnes řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.[/quote]

K ulehčení si cesty na Sněžku turisté nebudou moci využít ani lanovku z Velké Úpy na Portášky, protože lyžařský areál ve Velké Úpě dnes ukončil provoz.

O víkendu lanovka na Sněžku jela na obou úsecích z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a z Růžové hory na vrchol. Vítr její provoz nijak neomezoval. Po údržbě se lanovka do plného provozu v letní sezoně rozjede na Velký pátek 19. dubna.

Z větších servisních úkonů lanovku v nadcházejících čtyřech týdnech čeká především odborná prohlídka a servis brzd, který se podle předpisu výrobce dělá jednou za pět let. Technici udělají i tradiční servisní úkony, jako jsou kompletní prohlídka tratě, pohonů, kladek, stanic a kabin.

Letošní zimní sezonu lanovky podle Martince výrazně ovlivnilo větrné počasí. „V lednu a v únoru jsme až na Sněžku jezdili jen asi 15 dní,“ řekl Martinec. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Při silném větru obvykle stojí horní úsek z Růžové hory na Sněžku.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Ve špičkách se tak u lanovky stále tvoří až několikahodinové fronty.

 

Zdroj : ČTK

DPP