DPP

 Letecká show v Plasích nabídla o víkendu historické letouny i špičkovou akrobacii. Na největší letecké akci na západě Čech byly k vidění například průlety armádních stíhaček JAS-39 Gripen, nasazení vojenského vrtulníku Sokol, ukázky unikátních historických letounů či špičková letecká akrobacie. Den ve vzduchu s Plzeňským krajem měl kromě leteckého programu i řadu doprovodných akcí. Podle pořadatelů se na akci přišlo za dva dny podívat přes 14.000 lidí.

„V sobotu jsme měli 7821 lidí a v neděli pak přišlo 6942 lidí. V sobotu trochu nepřálo počasí, takže program nebyl podle časového harmonogramu, ale odlétali jsme skoro všechno. Například gripeny měly přilétnout dřív, ale byla bouřka mezi Čáslaví a Plasy, ale nezapomněly na nás a přilétly později. A dnes kromě pár výjimek jsme jeli podle programu,“ uvedl Poór.

V Plasích se poprvé představila rakouská skupina Blanix-Team. Duo kluzáků v barvách Red Bullu patří mezi nejlepší na světě a jejich show s nejtěžšími možnými akrobatickými prvky patřila k vrcholům leteckého dne. Další premiéru na Dni ve vzduchu obstaral symbol amerického válečného letectva – vrtulník Bell AH-1S Cobra. Na letecký den přiletěl se svým vystoupením i mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka, v letu se představilo první proudové letadlo Československé výroby Aero L-29 Delfín, ale také třeba první poválečný československý celodřevěný letoun M-1 D Sokol nebo americký cvičný letoun z roku 1942 – North American AT-6C Harvard.

Do Plas přiletěla po zimní pauze akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, označovaná někdy za nejlepší na světě. I ona předvedla efektní a riskantní akrobatické prvky, u kterých se divákům tajil dech.

Zdroj : ČTK