DPP

[quote]Německé nízkonákladové aerolinky Air Berlin jsou v insolvenci. Jejich lety mají ale zatím podle německých médií pokračovat. Společnost, která létá i do Prahy, dostane překlenovací úvěr ve výši 150 milionů eur (3,9 miliardy korun) od německé vlády.[/quote]

Německá vláda poskytnutí úvěru zdůvodnila mimo jiné tím, že je období letních prázdnin, kdy jsou na dovolené desetitisíce lidí, kteří musí mít možnost vrátit se se společností Air Berlin zpět.

Air Berlin, která měla finanční potíže dlouhodobě, o otevření insolvenčního řízení u berlínského soudu požádala poté, co její hlavní akcionář Etihad oznámil, že už ji nedá k dispozici žádnou další finanční podporu. Letecká společnost pak došla k tomu, že nevidí žádnou jinou možnou cestu.

O své budoucnosti chce firma jednat mimo jiné s jedničkou německého trhu Lufthansou. Lufthansa, která si od Air Berlin pronajímá řadu letadel i s posádkou, se už v minulosti nechala slyšet, že by o churavějícího leteckého dopravce měla zájem, pokud bude oddlužen.

Air Berlin, která loni vykázala rekordní ztrátu 782 milionů eur (20,4 miliardy Kč), ještě v červnu své zákazníky ujišťovala o tom, že své finanční a provozní problémy vyřešila.

Zdroj: ČTK16