[quote]Do Rumunska na hudební Festival Banát 2017 vyjelo z Prahy včera v podvečer zvláštní vlak, který poveze přes 1100 účastníků včetně účinkujících. V prostředí české vesnice Eibentál, ve které již téměř dvě století žije česká komunita, vystoupí na 30 kapel, třeba Wohnout, Jablkoň, Houpací koně nebo Lucie Redlová. Organizátoři letošního šestého ročníku akce chtějí pořádáním festivalu pomoct českým krajanům v nelehké situaci. Hudba se vesnicí rozezní 16. srpna večer a utichne v neděli 20. srpna v ranních hodinách.[/quote]

V mnohonárodnostním Banátu žije početná česká komunita od roku počátku 19. století v šesti ryze českých vesnicích. Totální izolace v horách nad Dunajem dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém si ji čeští emigranti přinesli.

Cílem festivalu je pomoci české komunitě v její nelehké ekonomické situaci a poskytnout jí příležitost kontaktu s krajany. Účastníci festivalu kromě stanového městečka využívají ubytování a stravování u krajanů, čímž jim pomohou si přilepšit. Vedle toho festival přispívá k propagaci českých vesnic jako unikátní turistické destinace.

,,Právě rozvoj šetrného cestovního ruchu je jednou z mála možností, jak místním obyvatelům dát možnost vydělat,“ uvedl pořadatel banátského festivalu Štěpán Slaný.

Akce volně navazuje na tradici kulturně hudebních festivalů, které se v minulých letech konaly na území českých vesnic, převážně v Gerníku a Svaté Heleně. Poté se festival přesunul do vesnice Eibentál, kde je nyní největší česká komunita v celém Rumunsku.

Letos poprvé veze účastníky i účinkující místo autobusů vlakový speciál. Do 1085 kilometrů vzdálené Oršavy vyrazí dnes v 18:08 hodin ze smíchovského nádraží. Z Oršavy pak cestující přestoupí na autobusy a lodě, kterými se pak přepraví do 40 kilometrů vzdálené české vesničky Eibentál.

Organizátoři původně počítali s kapacitou vlaku kolem 700 míst a pro další účastníky plánovali vypravit autobusy.

,,Nakonec se nám podařilo postavit jenom vlak,“ řekl Slaný.

Téměř tisícitunový a půl kilometru dlouhý vlak čítá 18 vozů.

,,Jede s námi 30 kapel, víceméně až na Wohnouty to jsou všichni účinkující. Třeba (litvínovský písničkář) Xavier Baumaxa, (mladý politik a jazzový hudebník) Dominik Feri nebo Láďa Zibura, známý cestovatel,“ dodal Slaný.

Program slibuje také divadlo či přednášky, besedu bude mít třeba i lyžař Ondřej Bank. Podrobný program je k dispozici na www.festivalbanat.cz.

Zdroj: ČTK

DPP