[quote]Letecká přehlídka CIAF, která se měla konat letos začátkem září na královéhradeckém letišti, nebude. Organizátoři 27. ročník mezinárodního leteckého festivalu kvůli epidemii koronaviru přesunuli na příští rok. ČTK to dnes řekl ředitel CIAF Aleš Cabicar. CIAF (Czech International Air Fest) se na hradeckém letišti koná od roku 1993. S výjimkou několika let, kdy byla přehlídka v Brně, má CIAF zázemí na hradeckém letišti ve Věkoších.[/quote]

„Není stále jasné, jaká regulativní opatření budou v září v platnosti, navíc celá řada subjektů, které jsou do organizace zahrnuty, bude řešit především své vlastní bytí, či nebytí,“ sdělil ČTK Cabicar.

Termín příštího CIAF proto organizátoři stanovili na 4. a 5. září 2021 v Hradci Králové.

Pořadatelé se budou snažit udržet v programu akrobatickou skupinu Královského letectva Velké Británie. Podle Cabicara byla jednání s britskou skupinou již v pokročilém stadiu.

„Zhruba dva týdny před tím, než pandemie nabrala na síle, jsme byli osloveni britskou ambasádou s dotazem, zda jsme schopni vytvořit podmínky pro účast této skupiny. Potvrdil jsem, že samozřejmě ano, a už jsme se pomalu těšili na účast této jedné z nejlepších vojenských akrobatických skupin,“ uvedl Cabicar.

V minulosti se na festivalu představily například strategické bombardéry Tupolev TU22M3 či B1B Lancer, akrobatické skupiny Frecce Tricolori, Patrouille de France, Red Arrows, Breitling Jet team, Krila Oluje nebo Jordanian Falcons. Diváci mohli vidět také stíhací moderní letouny F15E, F16, Su27, Mirage 2000D, Mig 29, Su24, ale i historické stroje.

Letecká přehlídka CIAF v posledních letech nabídla menší počty letecké techniky než v minulosti. Loni o víkendu na přelomu srpna a září bylo na přehlídce přes 40 strojů, zatímco dříve jich obvykle bylo kolem stovky. Klesly i počty návštěvníků. Loni pořadatelé oznámili návštěvu 25.000 lidí, předloni kvůli deštivému počasí přišlo 12.000 diváků a v roce 2017 asi 20.000 diváků. V letech 2010 až 2012 návštěvnost přesahovala 50.000 lidí ročně.

 

Zdroj : ČTK