[quote]Služební cesty zaměstnanců osmi státních úřadů v čele s ministerstvem financí bude nově zařizovat společnost Asiana. Nakupovat pro ně bude letenky, ubytování i jízdenky. Firma v dubnu vyhrála výběrové řízení ministerstva financí. Za zprostředkování si bude účtovat záporný poplatek, stát má za každou pořízenou letenku zaplatit o dvě koruny méně, než za kolik ji Asiana nakoupí. Jeden z uchazečů o zakázku kvůli ceně napadl tendr u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ale neúspěšně. [/quote]

Ministerstvo financí uzavřelo s Asianou smlouvu na dobu neurčitou, potvrdil deníku E15 mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch. „Službu mohou využívat ještě ministerstva dopravy a kultury, generální finanční ředitelství, Správa železnic, Státní fond dopravní infrastruktury, finanční analytický úřad a kancelář finančního arbitra,“ doplnil mluvčí. Tyto úřady tak podle odhadu ministerstva financí celkem utratí v příštích čtyřech letech přes 126 milionů korun, průměrně tedy přes 30 milionů ročně.

Kolik tyto úřady utratily za zprostředkování služebních cest za poslední čtyři roky, ministerstvo nesdělilo. Samotné ministerstvo financí za uplynulé čtyři roky zaplatilo společnosti SIT Travel za letenky, ubytování, jízdenky a zprostředkovatelský poplatek víc než 61 milionů korun, tedy průměrně přes 15 milionů ročně.

Společnost SIT Travel, která tyto služby zařizuje od roku 1994, si účtuje zprostředkovatelský poplatek 190 korun. Smlouva s touto firmou je dál platná, ministerstvo ale bude využívat pouze služby Asiany. „Pro letošní rok i v důsledku současné krizové situace očekáváme náklady jen za ministerstvo financí ve výši 12 milionů,“ uvedl Vojtěch.

Vítěznou nabídku Asiany napadla u antimonopolního řadu společnost Fly United. Její rozklad, podle kterého měl být porušen zákon, ale úřad koncem února zamítl. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. „Podání záporné nabídkové ceny bylo v tomto případě shledáno jako přípustné zejména s ohledem na obchodní model, který je na relevantním trhu používaný,“ uvedl v rozhodnutí předseda úřadu Petr Rafaj.

Asiana tvrdí, že přestože na každé letence prodělá dvě koruny, je pro ni smlouva výhodná, píše server. Podle smlouvy firma musí nabídnout vždy nejlevnější dostupnou letenku do dvou hodin od vyzvání státem. Klíčovou součástí pražské firmy Asiana je internetový prodejce letenek Letuška.cz. Předloni prodal letenky za 6,3 miliardy korun, loňská čísla zatím nezveřejnil.

Asi nejčastějším cílem služebních cest státních úředníků jsou Belgie, Francie a Lucembursko, kde sídlí instituce Evropské unie. Vedle komerčních letů stát využívá také dopravní letectvo české armády. Tyto cesty stát obvykle stojí vyšší desítky milionů korun ročně.

 

Zdroj : ČTK