[quote]Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379.535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. ČTK to dnes sdělilo Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.[/quote]
Letecká doprava nad Českem klesala už před krizí, avšak pouze mírně. V lednu se provoz snížil zhruba o šest procent. Pokračoval tak trend z roku 2019, kdy letový provoz klesl poprvé po deseti letech. Tehdy však byly příčinou zejména kapacitní problémy ve vzdušných prostorech okolních zemí.
Po vypuknutí koronavirové krize, která v letectví začala působit už od konce ledna, se propad kvůli masivnímu rušení letů výrazně prohloubil.
Nejhorší situace byla v letectví na jaře, kdy poprvé propukla koronavirová krize. Například v dubnu se letový provoz v Česku snížil o více než 83 procent. V létě sice letů postupně přibývalo, doprava však zůstávala hluboko pod normálem. Na podzim navíc krize znovu zesílila.
Krize změnila také dosavadní složení dopravců v tuzemském vzdušném prostoru. Největším zákazníkem českých dispečerů v roce 2020 byla společnost Qatar Airways, následovaly aerolinky Wizz Air a Emirates. V předchozích letech měla největší zastoupení letadla Lufthansy či Ryanairu. Vzhledem k oslabení provozu se průměrné zpoždění jednotlivých letů snížilo téměř na nulu.
Vývoj v českém vzdušném prostoru tak odpovídal vývoji v celém evropském vzdušném prostoru, kde došlo v průběhu roku 2020 k meziročnímu poklesu objemu letového provozu o 54 procent na pět milionu letů.
Ještě výraznější byl dopad pandemie na provoz na jednotlivých letištích v Česku. Například pražské letiště loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je o 79 procent méně. Jde o nejnižší číslo za posledních 25 let. Počet vzletů a přistání se na největším tuzemském letišti snížil o 65 procent na 52.688. O zhruba 84 procent pasažérů ve srovnání s rokem 2019 přišlo také letiště v Brně, přes které cestovalo 86.089 lidí.
Krize se podepsala i na tržbách ŘLP. To naposledy v létě odhadovalo svou letošní ztrátu až na 1,2 miliardy korun. Předloni mělo zisk 238 milionů korun. Stát loni pro podnik schválil půjčku za 500 milionů korun. ŘLP i přes krizi nepřistoupilo k žádnému velkému propouštění, provoz v něm řídí přes 230 letových dispečerů.
Zdroj : ČTK