Invoitix

[quote]Liberecký kraj nechá zpracovat projektovou dokumentaci pro výstavbu nového napojení Průmyslové zóny Liberec – Jih na dálnici 35. Nová silnice by měla v budoucnu odlehčit přetížené ulici České mládeže, která je dnes prakticky jedinou přístupovou cestou do zóny od průtahu městem. Stavba silnice nevyžaduje podrobnější posouzení vlivu na životní prostředí EIA, proto je možné zahájit projektovou přípravu k územnímu řízení. Novináře o tom informoval náměstek hejtmana Marek Pieter.[/quote]

Projektová dokumentace přijde zhruba na dva miliony korun, a kraj ji přímo zadal společnosti Valbek. Ta má dlouholeté zkušenosti právě s variantami této silnice, s níž se počítá už od konce 90. let minulého století, kdy průmyslová zóna o rozloze zhruba 125 hektarů vznikala. Dnes v zóně působí dvě desítky firem, hlavně dodavatelů autodílů, kteří zaměstnávají tisíce lidí. S hlavním tahem na Prahu ji spojuje jediná ulice České Mládeže, která kapacitně nestačí, denně po ní projede až 17.000 aut. Nová silnice by podle odhadu mohla zhruba třetinu zátěže převzít.

,,Kraj je připraven být investorem a potom i vlastníkem komunikace vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z nejvíce vytížených dopravních spojení v Libereckém kraji vůbec,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Kraj bude podle něj také jednat se státem o podpoře výstavby nové silnice, už v roce 1999 totiž stát sliboval, že se na výstavbě druhého napojení zóny bude finančně podílet. Zhruba 1,4 kilometru dlouhá silnice o šířce sedmi metrů přijde podle odhadů bez DPH na bezmála 182 milionů korun. Nejnákladnější bude výstavba železničního mostu za téměř 29 milionů korun.

O trase silnice se v Liberci léta diskutuje. Lidé v okolí plánované trasy se nejvíce bojí toho, že přijdou o zelené plochy, kde mohou trávit volný čas. Nově navržená trasa se podle Pietera vyhýbá zástavbě. Její návrh vychází z podkladu návrhu nového územního plánu města Liberce. Propojuje okružní křižovatku na konci Průmyslové ulice u areálu firmy DENSO s mimoúrovňovou křižovatkou silnice 35 s Hodkovickou a Minkovickou ulicí. Kraj by chtěl začít stavět v roce 2020, podmínkou je ale změna územního plánu. Tu by mělo liberecké zastupitelstvo projednávat v dubnu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP