Pracovníci skladu firmy Amazon na newyorském Staten Islandu se v hlasování vyslovili pro vytvoření odborové organizace a postarali se o první úspěch odborářských snah v dějinách amerického obchodního giganta. Zaměstnanci své sdružení do odborů odsouhlasili poměrem 2654 hlasů ku 2131, účast dosáhla asi 58 procent. Výsledek ještě může být terčem stížností, uvádí agentura AP.

„Je to oficiální! Amazon Labor Union je první odborovou organizací Amazonu v amerických dějinách!“ prohlásilo na svém twitterovém účtu relativně mladé hnutí, které stálo v čele zlomové iniciativy. Web Business Insider psal po oznámení konečných čísel o milníku v oblasti zastupování zaměstnanců a tvrdé ráně pro snahy Amazonu.

Vedení firmy se vehementně staví proti vzniku odborových sdružení. AP popisuje, že společnost pořádá povinné akce, na nichž se zaměstnancům říká, že odbory jsou škodlivé. Amazon ve čtvrtek zveřejnil informaci, že v loňském roce utratil přes čtyři miliony dolarů (skoro 90 milionů Kč) za poradenství spojené s nabouráváním odborářských snah. Ve svém areálu na Staten Island firma rozmístila plakáty v anglickém a španělském jazyce vyzývající pracovníky k odmítnutí iniciativy.

Tyto praktiky zažili i zaměstnanci skladu v Bessemeru ve státě Alabama, který se stal loni dějištěm prvního hlasování o vzniku odborů v Amazonu. Výsledek tehdy vyzněl jasně proti této snaze, následně ale bylo nařízeno opakování hlasování, když americká Národní rada pro pracovní vztahy (NLRB) shledala, že Amazon do procesu nevhodně zasahoval. Ve čtvrtek americká média informovala, že nové hlasování skončilo výsledkem 993 hlasů proti a 875 pro, ovšem NLRB se ještě bude zabývat více než 400 nezapočítanými hlasy.

Definitivní zatím není ani výsledek z New Yorku. Federální činitelé upozornili, že tomu tak bude až po zpracování případných připomínek té či oné strany. Na jejich podání je čas do příštího pátku.

Zdroj  :ČTK

DPP