Rok 2022 byl v mnoha ohledech velmi zvláštní a odlišný a v této zprávě Anna Smirnova, vedoucí AIPL AsstrA UK shrnuje tento rok v oblasti logistiky. Pokus o shrnutí pozorovaného jevu uplynulého roku se vymyká standardnímu přístupu.

Na začátku roku 2022 COVID-19 a jeho ekonomické a společenské důsledky nadále představovaly kritickou hrozbu pro svět. A aby toho nebylo dost, světová geopolitická situace se v únoru změnila a sankce na významného vývozce ropy a plynu poslaly ceny pohonných hmot ještě nahoru… a to byl teprve únor. Ale zopakujme si krok za krokem.

Leden

Zpětně lze říci, že leden byl velmi klidný. Všichni byli připraveni čelit následkům postpandemické reality. Rok 2022 začal v prostředí, které si dobře pamatujeme. COVID-19 a uzavření mnoha přístavů a továren, což má za následek zpomalení toku zboží po celém světě a zvýšenou spotřebitelskou poptávku. Zpoždění a rostoucí náklady nikoho nepřekvapily. Vážnost situace se ukázala po dlouhých frontách na běloruských hranicích. Přes 40 hodin v Koroszczyně a až 65 hodin v Bobrownikách – tolik museli řidiči kamionů čekat na vjezd do oblasti běloruského východního souseda.

Únor

Pokud pandemie ochromila globální dodavatelský řetězec, vojenské akce na Ukrajině jej srazily na kolena. Kromě nejistoty vytvořila bariéry na trhu a narušila pohyb komodit, jako jsou automobilové díly, ropa a obilí.

Březen

Dodavatelský řetězec je v chaosu – a situace se zhoršuje. Sklady letecké nákladní dopravy na letišti Shanghai Pudong jsou ucpané v důsledku přísných testovacích protokolů Covid-19 uvalených na největší čínské město po místní epidemii. V městském přístavu Šanghaj-Ningbo uvízlo více než 120 kontejnerových lodí. V Shenzhenu, hlavním výrobním uzlu na jihu země, vzrostly náklady na kamionovou dopravu o 300 procent kvůli nahromadění objednávek a nedostatku řidičů po zavedení podobných omezení Covid-19. Velké přístavy po celém světě, které dříve fungovaly jako hodinky, jsou nyní sužovány zpožděními a kontejnerové lodě stojí celé dny ve frontě v nejhorším přetížení, jaké kdy bylo zaznamenáno. Seznam stále pokračuje.

Duben

Letové trasy jsou vrženy do chaosu s uzavřením ruského vzdušného prostoru. EU zavedla bezprecedentní sankce proti Rusku a naopak.

Květen

Neskutečně vysoké rafinérské marže u nafty a benzínu v Evropě a Spojených státech, způsobené přerušením ruských dodávek, poslaly ceny některých druhů fyzické ropy na historické rekordy.

Červen

Zachováváme klid a pokračujeme – je to jen polovina roku. V červnu byly přístavy v severozápadní Evropě, jako je Rotterdam, Bremerhaven, Hamburk a Antverpy, svědky nebývalé hustoty loděnic a přetížení přístavů. Dále jsou globální plány plavidel nadále narušovány, což způsobuje, že plavidla připlouvají do přístavů mimo oficiální harmonogramy, a proto je řízení plánů kotvišť náročné.

Červenec

Logistické bolesti hlavy zesílí, protože hladiny vody podél klíčové lodní tepny řeky Rýn nadále klesají uprostřed horkého a suchého počasí v severozápadní Evropě.

Srpen

Přístavní stávky ve Velké Británii. Asi 2000 zaměstnanců přístavu Felixstowe, největšího britského kontejnerového přístavu, došlo na 8denní stávku, protože požadovali lepší plat tváří v tvář rostoucí krizi britských nákladů na život. Ceny elektřiny ve Velké Británii vzrostly o 64,2 %.

Září

Raketově rostoucí inflace. Pro svět logistiky to znamená, že se sklady plní zásobami, které podniky nejsou schopny prodat a následně je nahrazují novými produkty. To zase vede k nevyváženosti kontejnerů v přístavech a terminálech po celé Evropě, což má za následek vysoké náklady na zadržení a zdržování a zároveň zpomalení provozu.

Říjen

Ve Fényeslitke byl otevřen největší evropský onshore intermodální logistický terminál. Největší a nejmodernější pozemní intermodální terminál v Evropě s ekologickým konceptem byl postaven v rekordním čase se soukromými investicemi ve výši více než 40 miliard HUF ve Fényeslitke, v bezprostřední blízkosti maďarsko-ukrajinských hranic.

Listopad

Přerušení výroby ve Spojeném království: Ceny elektřiny za dodané výrobky ve Spojeném království meziročně vzrostly o více než 500 %, přičemž jen v srpnu vzrostly ceny o 64,2 %. Spojené království míří do zimy v nejisté situaci v oblasti dodávek energie v Evropě. I když jsou důsledky toho nejisté, je možné, že během zimy dojde k přerušení výroby ve Spojeném království, což sníží objemy silniční nákladní dopravy.

Prosinec

Dosáhli jsme prosince s jeho radostnými slavnostmi protkanými sněhovými srážkami, teplotami pod nulou a četnými průmyslovými akcemi. Tento rok nám dal nejtěžší zkoušky, ale také potvrdil naši víru, že vždy se najde pozitivní řešení. Bez ohledu na to, jak těžké se to může zdát. Děkuji celému týmu AsstrA za podporu během těchto 12 měsíců a těším se na mnoho dalších.

Zdroj  :AsstrA