[quote]Třetí nejstarší dochovaná parní lokomotiva v Česku Conrad Vorlauf  v pátek opustila železniční muzeum v Jaroměři na Náchodsku. Do Národního technického muzea v Chomutově historický stroj převeze šestinápravový valník. ČTK to řekl Pavel Černý ze Společnosti železniční výtopna Jaroměř, která lokomotivu opravovala od roku 2005.[/quote]

,,Samotné nakládání začalo o půl jedenácté, proběhlo bez komplikací. Jaký mám pocit? Je to neskutečná nespravedlnost a neúcta k naší práci. Je to naše láska, věnovali jsme její opravě několik let práce. Nikdy nás ani nenapadlo, že k něčemu takovému může dojít,“ uvedl Černý.

Technické muzeum totiž Jaroměřským neprodloužilo nájemní smlouvu, která skončila k 1. listopadu. Důvodem byla údajně zdlouhavá oprava lokomotivy, kterou zajišťovali nadšenci jaroměřského muzea. Národní technické muzeum půjčilo lokomotivu Conrad Vorlauf Společnosti železniční výtopna Jaroměř před 25 lety, oprava začala v roce 2005.

,,Během posledních tří let intenzivních jednání o návrzích Národního technického muzea ve věci další spolupráce nedošlo k dohodě, a proto se lokomotiva vrací k nám. Dokončení její obnovy proběhne v Národním technickém muzeu,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí muzea Adam Dušek.

Národní technické muzeum vypíše na dokončení opravy lokomotivy veřejnou soutěž. Předpokládá, že do tří až pěti let by mohla být opět v provozuschopném stavu. Podle mluvčího Duška technické muzeum lokomotivu opraví výrazně rychleji, než by se to podařilo jaroměřskému spolku.

Nadšencům z jaroměřského muzea se přesun lokomotivy do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově nelíbí. Odmítli, že by mohli za zpoždění oprav. Podle předsedy spolku Společnost železniční výtopna Jaroměř Bohuslava Škody se v Jaroměři na opravě lokomotivy z roku 1873 udělaly práce za 3,5 milionu korun. Peníze spolek získával z darů, sbírek či grantů, jeho členové na opravě pracovali zdarma.

,,Oceněním naší práce by bylo to, kdyby lokomotiva mohla zůstat v Jaroměři. Se současným vedením technického muzea ale o tom dohoda není možná,“ řekl Škoda.

Práce na opravě se podle něj dostaly asi do dvou třetin.

Lokomotivu Conrad Vorlauf vyrobila lokomotivka ve Vídeňském Novém Městě a naposledy jezdila na vlečce v cihelně Hodonín. V roce 1971 ji získalo Národní technické muzeum, které ji na začátku 90. let dlouhodobě zapůjčilo do Jaroměře. V dobách největší slávy dokázal kotel lokomotivy o síle 500 koní dát čtyřiačtyřicetitunovému stroji rychlost až 40 kilometrů v hodině.

Již v listopadu 2014 se z Jaroměře Národnímu technickému muzeu vrátily tři parní lokomotivy. Jaroměřské muzeum prý nebylo schopné splnit požadavky na zajištění a bezpečnost vypůjčených exponátů. Jaroměřští takový výklad technického muzea tehdy označili za účelový.

Zdroj: ČTK