Počet pirátských útoků na světových mořích loni klesl nejníže za téměř 30 let. Podle údajů Mezinárodního námořního úřadu (IMB), který spadá pod Mezinárodní obchodní komoru, bylo pirátských útoků a ozbrojených přepadení lodí 132. O rok dříve zaznamenal úřad 195 případů přepadení. Piráti se nalodili na 115 lodí, 11 jich napadli, pět ostřelovali a jednu unesli.

Celkový pokles hlášených incidentů v roce 2021 souvisel do značné míry s méně hlášenou aktivitou v oblasti Guinejského zálivu na západě Afriky, uvedl IMB. Počet oznámených incidentů tam klesl z 81 v roce 2020 na 34 v roce 2021. Pozitivně se na něm projevila zvýšená přítomnost mezinárodních námořních plavidel a spolupráce s regionálními úřady. IMB vyzdvihuje činnost dánských námořníků, kteří přispěli k neutralizaci skupiny podezřelé z pirátství na konci listopadu.

Přesto zůstává tento region jedním z ohnisek světového námořního pirátství. „Ačkoli únosy na moři klesly v roce 2021 o 55 procent, Guinejský záliv zůstává zodpovědný za všechny případy únosů po celém světě, přičemž v sedmi samostatných případech bylo uneseno 57 členů posádky,“ uvedl IMB.

Nebezpečí, že se lodě a jejich cestující stanou oběťmi pirátů, je i v jiných oblastech světa vysoké. Pirátskému nahlašovacímu centru při IMB bylo loni oznámeno 35 útoků na lodě v Singapurském průlivu, což je nárůst o 50 procent ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší počet hlášených útoků od roku 1992. Ozbrojenými loupežemi na moři nadále trpí i jihoamerické přístavy v Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a v Peru, a stejně tak přístavy v Mexiku a na Haiti.

 

Zdroj : ČTK

DPP