[quote]Kroměřížské společnosti Magneton, která vyrábí elektropříslušenství pro automobilový průmysl, v loňském roce klesl zisk zhruba o 32 milionů korun na 4,011 milionu. Tržby se oproti roku 2015 snížily o více než 30 milionů na 459,3 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné na webu www.justice.cz.[/quote]

Podle předsedy představenstva Jaroslava Davida má přesto společnost za sebou úspěšný rok, v němž se podařilo naplnit cíle stanovené majitelem a představenstvem společnosti. V závodě elektro se uskutečnilo úspěšné testování startérů, které budou dodávány do prvovýroby společnosti Bobcat. V závodě povrchových úprav firma dokončila kompletní převod výroby na novou linku alkalického a slitinového povlaku zinku a niklu.

Na celkových loňských tržbách se jen devíti procenty podílel tuzemský trh. Největší podíl, 29 procent, měli zákazníci z USA, pak 21 procent Rusko. Magneton loni vyvážel své výrobky, z nichž 55 procent tvořily alternátory a 38 procent startéry, mimo jiné také do Irska, Portorika, Maďarska, Polska, Litvy, na Slovensko či Ukrajinu. Podle vedení firma loni obhájila svou pozici na trhu, udržela si zákazníky a pracovala na nových obchodních příležitostech potřebných pro další růst a rozvoj.

Magneton v minulém roce zaměstnával v průměru 245 lidí, o rok dříve jich bylo 264. Ke konci loňského roku ve firmě pracovalo 236 zaměstnanců. Jejím jediným akcionářem je společnost Rovina Group, ve které ovládá nadpoloviční většinu akcií podnikatel z nedalekého Hulína Zdeněk Zlámal. Pro letošní rok Magneton plánoval zateplení objektů jídelny a vrátnice, výstavbu linky v závodu povrchových úprav, rekonstrukci střech na pronajatých budovách podél Hulínské ulice nebo vylepšení parkování pro zaměstnance.

Magneton si loni připomněl 90 let od svého vzniku. Jeho počátky sahají do roku 1926, kdy byla v Kroměříži založena továrna na elektromagnetická zapalování. Magneton dodává téměř do 50 zemí světa, v řadě z nich má své obchodní zastoupení. Za hospodářské krize v roce 2009 se společnost ocitla v konkurzu, v červnu 2009 měla 441 zaměstnanců. Ještě o dva roky dříve jich bylo zhruba dvakrát tolik. Majetek firmy v červnu 2010 koupil nynější vlastník, Rovina Group. Základní kapitál firmy je 200 milionů korun.

Zdroj: ČTK

DPP