Majitelé karty pražské MHD lítačka by si v budoucnu mohli zdarma uschovat kola v cykloúschovně. Dalším krokem by pak byla možnost využít s lítačkou zdarma toalety v metru. Cílem je zatraktivnit cestování veřejnou dopravou. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kdy budou projekty spuštěny, není z materiálu jasné. Držitelé karty si mohou nyní zapůjčit čtyřikrát denně na 15 minut zdarma sdílené kolo.

Kolárny, které by držitelé lítačky mohli využít, by byly v pilotním projektu na dvou místech. Kde konkrétně by stály, dokument neuvádí, stejně tak ani to, kdy by začal systém fungovat. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) ČTK řekl, že by mohly vzniknout u stanice metra B Luka a u parkovacího domu na Černém Mostě nebo v budoucnu u budované tramvajové trati ve Slivenci. Ke spuštění služby je však ještě nutné zajistit hardwarové vybavení a zajistit softwarové napojení na příslušné služby odbavovacího systému, které zajistí autentizaci a autorizaci uživatele.

Podle materiálu by v budoucnu mohli cestující s kartou lítačka využít zdarma také WC v metru. Dopravní podnik plánuje rekonstrukce WC v prostorách stanic metra, jejíž součástí bude i možnost platby kartou, píše se v dokumentu. Proto doporučuje udělat přestavbu vždy tak, aby bylo možné systém napojit na lítačku.

Službu sdílených kol na lítačku zdarma město zkušebně spustilo loni v říjnu. Pilotní projekt vyhodnotilo jako úspěšný. Do 19. února jej i přes zimní období využilo 11.680 lidí a celkový počet výpůjček byl 164.068. Následně magistrát vypsal tendr na trvalé provozovatele, kterými se staly firmy Rekola a Nextbike. V Praze fungují také další sdílená kola, na která se lítačka nevztahuje.

Zdroj : ČTK