Na nákladní lodi registrované v Číně, kterou Malajsie zadržela o víkendu ve svých vodách, byly nalezeny dělostřelecké granáty pocházející pravděpodobně z druhé světové války. Podle agentury AP to oznámily malajsijské námořní úřady, které vyšetřují, jestli se plavidlo nepodílelo na plenění vraků dvou britských válečných lodí v Jihočínském moři.

Malajsijská média uvedla, že terčem nelegální činnosti se staly vraky lodí HMS Repulse a HMS Prince of Wales, které potopila japonská torpéda v roce 1941 několik dní po útoku na na americkou námořní základnu Pearl Harbor. Na potopených lodích zahynulo 842 vojáků a plavidla byla označena za válečné hroby.

Minulý měsíc rybáři a potápěči poblíž oblasti, kde vraky spočívají na mořském dně, spatřili zahraniční plavidlo a uvědomili malajsijské úřady. Ty dnes oznámily, že v neděli zadržely loď registrovanou v čínském městě Fu-čou, která bez povolení kotvila v malajsijských vodách nedaleko břehů státu Johor. Na palubě bylo 32 osob, z toho 21 Číňanů, deset Bangladéšanů a jeden Malajsijec.

Britské muzeum námořnictva minulý týden uvedlo, že je „znepokojeno vandalskými činy páchanými za účelem osobního zisku“. Britské ministerstvo obrany odsoudilo „znesvěcení válečných hrobů“.

Podle malajsijského námořního úřadu by zrezivělé dělostřelecké granáty mohly souviset s nálezem desítek kusů dělostřelecké munice a dalších předmětů na soukromém šrotovišti ve státě Johor.

Zdroj : ČTK

DPP