Malé a střední podniky mohou ušetřit až 2 250 eur díky dotacím na ochranu duševního vlastnictví a dotacím na poradenství o duševním vlastnictví, o které mohou žádat u EUIPO už od 10. ledna 2022.

Součástí Akčního plánu pro duševní vlastnictví Evropské Unie, který byl přijatý Výborem pro Evropské záležitosti Poslanecké sněmovny a Parlamentem České republiky, je i podpora malých a středních podniků. K schválení navržených projektů, které mají malé a střední podniky podporovat, došlo v listopadu loňského roku.

Pilotní projekt EUIPO z roku 2021

Pilotní projekt EUIPO cílený na podporu malých a středních podniků úspěšně probíhal již v roce 2021. Dotace byly určeny na poradenství o duševním vlastnictví (IP scan) a dotovány byly také přihlašovací poplatky pro ochranné známky a průmyslové vzory v EU.

Dotace pro rok 2022

Pro rok 2022 dojde k rozšíření dotací pro malé a střední podniky na ochranné známkyprůmyslové vzory registrované mimo území Evropské uniepatentové přihlášky a zájemci se mohou spolehnout i na pomoc se strategií v oblasti duševního vlastnictví. Dobrou zprávou pro žadatele také je, že došlo ke zjednodušení administrativy a podniky mohou o dotace žádat kdykoliv během roku.

Dva typy voucherů pro dotace

V roce 2022 budou pro malé a střední podniky vydány dva typy voucherů.

První typ voucheru je určený pro dotace na IP scan a přihlášky ochranných známek a průmyslových vzorů, přičemž maximální výše dotace pro tento typ voucheru dosahuje 1 500 eur. V České republice je stanovena pro IP scan jednotná cena 900 euro a dotace na IP scan činí 90 %. Dotace na ochranné známky a průmyslové vzory registrované v EU je 75 % a dotace na mezinárodní ochranné známky a průmyslové vzory 50 %.

Druhý typ voucheru s maximální výší dotace 750 eur je určený pro dotace na národní patentové přihlášky.

 

Zdroj: CzechInvest

DPP