Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, by měl v příštím roce hospodařit s více než 150 miliardami korun. To je meziročně o 23 miliard korun více. Počítá s tím výhled schválený výborem fondu. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Ministerstvo dopravy podle něj nyní hledá zdroje financování, jednat o nich bude i s resortem financí.

Konečnou podobu rozpočtu fondu bude schvalovat vláda na podzim.

„Děláme všechno pro to, aby se podařilo naplnit tu potřebu investic. Nyní připravujeme všechny nástroje, jak tento předpoklad naplnit. Jednáme s ministerstvem financí, ale zároveň připravujeme další nástroje, jako jsou například kombinace úvěrů a dalších finančních cest,“ uvedl Kupka. Podle něj jsou investice do dopravní infrastruktury jedním z klíčových kroků pro oživení současné ekonomiky zasažené inflací a růstem cen energií.

Ministerstvo dopravy podle Kupky v posledních dvou měsících připravilo konkrétní návrhy jak peníze pro dopravní investice zajistit. Spolupracovalo na tom se svými investorskými organizacemi a také ekonomy z Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Je ale jasné, že budou následovat jednání na vládě, která z těch cest bude pro Českou republiku nejvýhodnější a nejúnosnější,“ dodal.

Konečnou podoba rozpočtu se tak v rámci jednání ještě může změnit. Výsledný návrh by měla na podzim schvalovat vláda.

V letošním roce SFDI hospodaří se 127,5 miliardami korun, což je meziročně stejně jako schválený rozpočet loni. Rozpočet pro letošní rok v únoru upravovala vláda, původní rozpočet schválený loni na podzim ještě předchozí vládou Andreje Babiše, byl totiž asi o tři miliardy korun vyšší. Současná vláda v něm snížila provozní výdaje a náklady na údržbu.

Zdroj : ČTK